polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak w 2022 roku dla uczczenia 10 rocznicy śmierci Wilhelma Brasse. Rozmowę z Anną Dobrowolską poprowadzi Joanna Klęczar-Déodat, dyrektorka MDSM.
Urodził się w Żywcu w 1917 roku. Jego matka była Polką, a ojciec Austriakiem. Przed wojną pracował w zakładzie fotograficznym w Katowicach jako portrecista. Po wybuchu wojny próbował wstąpić w oddziały wojska polskiego, jednak został schwytany podczas próby przekroczenia granicy.
30 sierpnia 1940r. trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jako więzień polityczny, gdzie otrzymał numer obozowy 3444. Od 1941 roku pracował w komandzie rozpoznawczym Wydziału Politycznego jako główny fotograf obozowy. Wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć więźniów, kilkaset portretów esesmanów i dokumentację setek eksperymentów pseudomedycznych.
Poza zdjęciami policyjnymi wykonywał też kilkanaście innych rodzajów fotografii, jak zdjęcia portretowe Niemców, zdjęcia kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych, wytatuowanych, a także fotografie nielegalne.
Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do Żywca, nigdy więcej nie zajmował się fotografią. Zmarł w 23 października 2012 roku.
Jest autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego” powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”.
Ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.
Pokaz filmu i spotkanie autorskie jest organizowane w kilkunastu miastach w Polsce dla uczczenia 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, która przypada na 27 stycznia 2023 roku.
Podczas spotkania w MDSM będzie można zakupić książkę.