Budujemy Miasto, czyli gliniana makieta Oświęcimia – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   15 października 2020 07:12

Gliniana makieta oświęcimskiego Rynku Głównego wraz z zamkiem Piastowskim i kościołem Salezjańskim, powstała w Osiedlowym Domu Kultury Zasole.

 

Opublikowany przez Osiedlowy Dom Kultury Zasole Poniedziałek, 21 września 2020

 

Makietę wykonali:

Joanna i Bartłomiej Filous (Oświęcim)
Grażyna Zalewska (Szczecin)
Katarzyna, Michał i Emilia Sopala (Oświęcim)
Monika Sroka (Oświęcim)
Iwona, Wojciech i Maria Osieccy (Oświęcim)
Nicola Żurek (Oświęcim)
Anna, Tatiana Ignaczak (Oświęcim)
Oliwia, Zuzanna, Aleksandra Kajfasz (Oświęcim)
Kinga Czarnik (Oświęcim)
Wiktoria Kubicz (Oświęcim)
Alina Leśniak-Bryg, Wiktoria Bryg (Oświęcim)
Edyta Mitoraj (Oświęcim)

 

Uczestnicy warsztatów i budowniczy

Ceramicznych kamienic, w tym również znaczących budynków naszej miejskiej oświęcimskiej Starówki, to amatorzy, którzy w większości pracowali z gliną po raz pierwszy w życiu. To osoby w różnym wieku, z różnych okolic Oświęcimia, a nawet odległego o ponad 620 km miasta – Szczecina, których połączyła wspólna praca twórcza, a także radość współtworzenia glinianych budowli, w efekcie tworzących makietę Rynku Głównego, wraz z Kościołem Salezjańskim i Zamkiem Piastowskim.

 

Opublikowany przez Osiedlowy Dom Kultury Zasole Poniedziałek, 21 września 2020

 

Podczas odbytych pięciu spotkań, które trwały zazwyczaj 4 godziny zegarowe, twórcy glinianej makiety miasta etapami tworzyli gliniane elementy, w tym:  mury, dachy, części elewacji, stolarki i sztukaterii. Wielu z nich podczas zajęć wykonało kilka kamienic, lub jeden znaczący budynek. Tak było z sądem, czyli dawną Kamienicą Ślebarskich, Kościołem Salezjańskim wraz z kaplicą św. Jacka, i Zamkiem Piastowskim wraz z wieżą zamkową.

Obserwując te spotkania można było spostrzec ogromne zaangażowanie, pomoc i współpracę, radość tworzenia, i rodzinną, sprzyjającą atmosferę. Nad kamienicami pracowały całe rodziny, małżeństwa, koleżanki ze szkoły, czy podwórka, rodzice z dziećmi, pracownik Domu Kultury Zasole.

 

Opublikowany przez Osiedlowy Dom Kultury Zasole Poniedziałek, 21 września 2020

Wszystko powstawało

Pod okiem prowadzącej, wspomnianej plastyk-ceramik Marii Wyrwy, której praca nad całością zdaje się być nie zmierzona. Oprócz czuwania nad warsztatem każdej z osób podczas zajęć,  pochylania się nad każdą z prac, troszczyła się o każdy detal, kształt, solidność , o transport do pracowni ceramicznej, i o poszczególne etapy, takie jak: wypalanie, proces szlifowania i malowania zgodny z realnymi elewacjami.

Efekt końcowy wspólnej pracy można podziwiać patrząc bezpośrednio na glinianą makietę naszego miasta – oryginalną budowlę, wierną miniaturę, którą wielu przechodniów codziennie podziwia.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .