polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Adam Zagajewski Fot. Ryszard Krynicki
Adam Zagajewski jest niewątpliwie jednym z najlepszych żyjących poetów polskich. Od pierwszych tomów z początku lat 70. XX w. (Komunikat, oraz Sklepy mięsne), wpisujących go w szereg poetów tzw. Nowej Fali, Zagajewski reprezentował w poezji niezwykłą wrażliwość na język, jego złożoność i poetycką magię. Rozwój jego drogi twórczej, trwający do dziś i nadal imponujący, pokazuje nieustanne i żmudne szlifowanie formy poetyckiej, doskonalenie słowa, coraz bardziej nośnego i wieloznacznego.
Nie do przecenienia są takie jego osiągnięcia poetyckie, jak Jechać do Lwowa (1985), Płótno (1990), Pragnienie (1999) czy Anteny (2006), które na stałe weszły do kanonu polskiej poezji. W osobie Adama Zagajewskiego mamy również znakomitego eseistę (słynny Świat nie przedstawiony, 1974) i tłumacza (dziennik Mircei Eliadego). Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m. in. Nagrody im. Kościelskich (Szwajcaria), Nagrody Neustadt (USA), Nagrody – informuje prof. Krzysztof Zajas Przewodniczący Kapituły Alei Pisarzy.
„Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa” – informuje Anna Gałgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu,
Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają min.: prof. Michał Rusinek – Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz. Prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim.
„Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł i Wojciech Jagielski” – dodaje Anna Gałgan.
Wydarzenie rozpocznie się 27 września godz. 17 odsłonięciem płyty przez Adama Zagajewskiego, po którym odbędzie się spotkanie autorskie w bibliotecznej Auli.
„Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru z autorem” – zachęcają organizatorzy.