65. Krakowski Salon Poezji w MDSM

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   1 października 2017 10:11
Udostępnij

W niedzielę 8 października o godzinie 19 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbędzie się 65. Krakowski Salon Poezji pt. „Jesienna zaduma”.

„Zapraszamy na 65. Krakowski Salon Poezji w Oświęcimiu „Jesienna zaduma”. – zapraszają organizatorzy. „Wiersze o jesieni przeczytają Jacek Romanowski oraz Zbigniew Kosowski z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie przy akompaniamencie Jakuba Czekierdy.

Jacek Romanowski

„Aktor intelektualnej refleksji, precyzji, niuansu psychologicznego, ale też błyskotliwych komediowych dezynwoltur, autoironii, dystansu. Warunki zewnętrzne, urok i maniery przedwojennego dżentelmena pozwalają mu w rolach charakterystycznych uzyskiwać zaskakujące efekty. Doskonale operuje głosem – ciepłym barytonem, bardzo dobrze śpiewa; znakomicie sprawdza się także w wymagających ascezy formalnej spektaklach poetyckich. Pierwszą jego rolą w Starym Teatrze była postać wyjętego z zielonobalonikowej aury „wyjącego po nocach w konserwatywnym Krakowie” Boya-Żeleńskiego w „Z biegiem lat, z biegiem dni…” Andrzeja Wajdy. Współpracował z tym reżyserem kilkakrotnie, m.in. tworząc niejednoznaczną, nasyconą tragizmem postać wiernego Banquo w „Makbecie” Szekspira.”

 

Zbigniew Kosowski

„Debiutował w 1975 roku rolą Mefistofelesa w „Doktorze Faustusie” Marlowe’a na scenie opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego, na której spędził pierwsze cztery sezony, po czym dołączył do zespołu Starego Teatru, gdzie pozostaje do dziś. Warsztatowy perfekcjonista, oszczędny a zarazem niezwykle celny w użyciu środków wyrazu, obdarzony naturalną vis comica jednocześnie jest refleksyjny i zdystansowany. Zbudował dziesiątki postaci, znakomicie wydobywając elementy komiczne z subtelnie akcentowanym dramatem, tragedią „smutnego błazna”. Pracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Rudolfem Ziołą, Tadeuszem Bradeckim (nagroda za rolę Walka w brawurowej „Wiośnie Narodów w Cichym Zakątku” na XXVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych).”

stary.pl

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim, Starostwa Oświęcimskiego, firm: Enco, Omag, Ipsen Logistics, Vitamina oraz Joachima S. Russka.

Najnowsze realizacje wideo