27. finał WOŚP. Orkiestra zagra w powiecie oświęcimskim – FILM

0 Redakcja FO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   12 stycznia 2019

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 13 stycznia. Orkiestra zagra, jak co rok w powiecie oświęcimskim.

Celem 27. finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom” – W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju.

W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

“W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej” – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry – “Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych.

“Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego zarząd fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych” – dodaje dyrektor ds. medycznych fundacji.

Sztaby w powiecie oświęcimskim:

 

Sztab nr: 3480 – Urząd Gminy w Brzeszczach, więcej w eFO: “27. finał WOŚP W Brzeszczach”
Sztab nr: 353 – MOKSiR w Chełmku, więcej w eFO: “27. finał WOŚP w Chełmku”
Sztab nr: 3347 – Dom Kultury w Kętach, więcej w eFO: “27. finał WOŚP w Kętach”
Sztab nr: 146 – Oświęcimskie Centrum Kultury, więcej w eFO: “27. finał WOŚP w Oświęcimiu”
Sztab nr: 5319 – ZSP w Polance Wielkiej, więcej w eFO: “27. finał WOŚP w Polance Wielkiej”
Sztab nr: 1285 – Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie
Sztab nr: 2076 – ROK w Zatorze, więcej w eFO: “27. finał WOŚP w Zatorze”
Zapowiedzi wydarzeń w pozostałych gminach będziemy uzupełniać na bieżąco

 

W realizacji celu 27. finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej, zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W zależności od wyników zbiórki Zarząd Fundacji może zdecydować także o realizacji próśb dotyczących pomocy w większych inwestycjach, jak chociażby wsparcie w wyposażeniu centralnych sterylizatorni czy pracowni MRI. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak  zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

“Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku” – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP – “System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy, to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce.

Najmłodsi wolontariusze zbierają z rodzicami. Fot. wosp.pl

“Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej” – dodaje Jerzy Owsiak.

 

❤ #wosp2019 już za tydzień! 💪 Bądźcie z nami – razem mamy szansę zmienić oblicze polskiej medycyny dziecięcej. 👉 https://www.wosp.org.pl/final/27-final

Opublikowany przez WOŚP Sobota, 5 stycznia 2019

Tak było rok temu:

WOŚP: Jedyna taka orkiestra na świecie – FILMY, FOTO

 

#27. finał WOŚP

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa