19. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   17 stycznia 2020 09:41

W dniach 30 stycznia – 1 lutego w Oświęcimskim Centrum Kultury 19. raz zagości Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka”.


Kochać człowieka to … pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji. By nie tylko “tu i teraz”, ale “zawsze i wszędzie” ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” – pod patronatem “UNICA” – Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim – jest spotkaniem filmowców, którym bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego… Festiwalowe filmy – krótkometrażowe, fabuły, reportaże, dokumentalne, animacje – zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości.

Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają emocje. Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu. Próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” jest okazją, aby przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek.

Do udziału w konkursie zostało nadesłanych 146 filmów z 19 krajów (Bangladesz, Chorwacja, Egipt, Francja, Hongkong, Hiszpania, Indie, Irak, Iran, Irlandia, Jordania, Kanada, Niemcy, Palestyna, Polska, Rumunia, Ukraina, USA, Węgry), z których do konkursu zakwalifikowano 66 filmów z 13 krajów (Bangladesz, Chorwacja, Egipt, Francja, Hongkong, Hiszpania, Irak, Iran, Irlandia, Jordania, Palestyna, Polska, USA).

Filmy oceni jury 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych “Kochać człowieka” w składzie: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Andrzej Celiński (reżyser, operator filmowy, aktor, dramaturg), Aleksander Dyl (operator filmowy), Witold Kon (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce).

Program

czwartek 30.01.2020
godz. 10:00-14:00 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 1
godz. 15:30-17:30 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 2
godz. 18.00 inauguracja festiwalu – koncert filmowo-musicalowy “Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz z zespołem i kwartetem smyczkowym (wstęp za zaproszeniami)

piątek 31.01.2020
godz. 9:00-14:00 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 3
godz. 15:30-19:30 projekcje konkursowe i omówienia filmów, cz. 4

sobota 1.02.2020
godz. 12:00 spotkanie z reżyserem Andrzejem Celińskim i projekcja filmu dokumentalnego “Dworcowa Ballada”
godz. 15:00 gala festiwalowa – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Wstęp na projekcje jest bezpłatny

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa nagrodzonych prac XI Ogólnopolskiego Biennale Fotografii “Kochać człowieka”, które odbyło się w 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury.

 

Zobacz rownież:

Koncert filmowo-musicalowy Joanny Aleksandrowicz

11. Biennale Fotografii Kochać Człowieka – FILM, FOTO

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa