16. Mistrzostwa polski w dmuchaniu balona z gumy do żucia – FOTO

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   20 sierpnia 2018 13:19

Czyj balon z gumy do żucia okazał się największy? Czy dotychczasowy rekord Polski został pobity? W Rabkolandzie odbyły się XVI Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.

Słodka, aromatyczna guma balonowa jest z nami już od 90 lat, a dla wielu Polaków była najcenniejszym łakociem dzieciństwa. Rabkoland, park pełen miłości do balonówki, już po raz szesnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, który opanował sztukę robienia… ogromnych balonów.

Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodnikówspotkało się w Rabce, by przed kontrolerami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennychrywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Aktualny rekord Polski został pobity dopiero 4 lata później, kiedy Lucyna Chuderska, wydmuchawszy 23,5-centymetrowego balona, na zawsze zapisała się w historii mistrzostw.

W tym roku najlepszym zawodnikiem okazała się Walaszek Barbara. Jej balon osiągnął imponującą średnicę 25,1 cm i zapewnił pierwsze miejsce na „pudle”. Drugie miejsce zajął Słowik Sławomir z Nowego Sącza wydmuchując 22,1 cm. Ostatnie miejsce na podium zajęła Kilian Joanna z Zamościa z wynikiem 21,5 cm. Zwycięzcy z podium otrzymali puchary i dyplomy, a także nagrody pieniężne, natomiast pierwszych 10 miejsc nagrodzonych zostało gadżetami z Parku Rabkoland a także voucherami na Termy Chochołowskie.

Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minutprzed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Następnie zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy.

Kolejne balonowe mistrzostwa – już za rok.