Jak dobrać kieliszki do wina i innych trunków? Nasz poradnik Ci pomoże

Materiał sponsorowany  |   Kulinaria  |   7 lutego 2021 13:21

Wino to szlachetny, aromatyczny trunek, którym raczymy się przy bardzo wielu okazjach. Aby w pełni móc rozkoszować się smakiem i zapachem aromatycznych win czerwonych i białych, trzeba serwować je w odpowiednich kieliszkach.

Wino to szlachetny, aromatyczny trunek, którym raczymy się przy bardzo wielu okazjach. Aby w pełni móc rozkoszować się smakiem i zapachem aromatycznych win czerwonych i białych, trzeba serwować je w odpowiednich kieliszkach. Kształt i wielkość czaszy ma bardzo duże znaczenie.

Warto mieć w swoim gospodarstwie domowym odpowiednie kieliszki do wina białego i czerwonego, a także do innych alkoholi np. nalewek, likierów, martini itd. Jak wybrać kieliszki do wina lub innych trunków? Podpowiemy Ci w naszym artykule, na co należy zwrócić uwagę.

Jakie cechy powinny mieć kieliszki do wina?

Niezależnie od tego, czy szukasz kieliszków do wina czerwonego czy białego, musisz uwzględnić kilka istotnych cech, które powinny mieć wszystkie kieliszki do wina. Oto one:

  • szkło musi być przezroczyste. Dzięki temu dobrze widoczny jest kolor wina;
  • szkło kieliszka nie powinno być zbyt grube. Chodzi o to, aby można było ogrzać wino ciepłem swych dłoni, co wydobędzie z niego więcej aromatu;
  • kieliszek powinien być na tyle pojemny, aby możliwe było swobodne zamieszanie winem – to pozwala cieszyć się aromatem szlachetnego trunku;
  • nóżka kieliszków do wina powinna być na tyle długa, aby można było za nią chwycić swobodnie. Dzięki temu wino o właściwej temperaturze nie jest dodatkowo dogrzewane.

Zwróć uwagę na jakość kieliszków!

Zasadniczo możesz wybrać kieliszki kryształowe lub szklane. Naczynia kryształowe są delikatniejsze, często zdobione fantazyjnymi wzorami. Jeśli jednak szukasz kieliszków bardziej wytrzymałych, które posłużą na dłużej, zdecydowanie rekomendujemy Ci kieliszki z wysokiej klasy szkła. Czołowi producenci szkła do użytku domowego jak np. Royal Leerdam oferują kieliszki ze szkła o krystalicznej przejrzystości. To szkło, w którym nie ma pęcherzyków powietrza, przebarwień ani żadnych ciał obcych. Kieliszki wysokiej jakości cechują się piękną formą i dbałością o detale, łączenie nóżki z czarką powinno być niewidoczne. Warto zaznaczyć, że obecnie również szklane kieliszki często wyróżniają się wyrafinowaną estetyką. Na pewno uda Ci się wybrać komplet, który sprosta Twoim oczekiwaniom zarówno pod względem wyglądu, jak i jakości.

Kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki do wina czerwonego powinny być stosunkowo duże. W porównaniu do kieliszków do białych win zwracają uwagę swoją pękatą czaszą.  Najczęściej ma ona w przybliżeniu kształt tulipana, jednak jest znacznie szersza, i wyraźnie zwęża się ku górze. Kieliszki do czerwonego wina są dość szerokie, dzięki temu duża powietrza wina w naczyniu ma kontakt z powietrzem – efektem jest pełniejszy aromat trunku, a także jego delikatniejszy smak. Według ekspertów, im starsze wino, tym większa, bardziej pękata powinna być czasza kieliszka.

 

Szukasz eleganckich kieliszków do czerwonego wina? Wielbiciele klasyki mogą zdecydować się na komplet Royal Leerdam Diamond – to wysokiej klasy kieliszki z bezbarwnego, idealnie przejrzystego szkła. Doskonały wybór do win takich jak Cabernet Sauvignion lub Merlot. A może preferujesz kieliszki o bardziej nowoczesnym designie? W takim razie możesz rozważyć zakup kompletu Altom Design Onyx. To starannie wykonane kieliszki z czarną nóżką. Ponieważ nóżka barwiona jest w masie, nie zachodzi ryzyko odbarwienia z czasem.

Kieliszki do białego wina

Kieliszki do białego wina są wyraźnie bardziej smukłe, mają też stosunkowo długą nóżkę. Czasza jest węższa, delikatnie rozchyla się ku górze. Kieliszki te są wyraźniej mniejsze niż naczynia przeznaczone do serwowania wina czerwonego. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć.  Chodzi o to, że białe wino nie wymaga kontaktu z powietrzem na tak dużej powierzchni, jak to jest zalecane w przypadku trunków o barwie czerwonej. Białe wino cechuje się delikatnym aromatem, który mógłby w zbyt dużej szklanej czaszy po prostu się zagubić. Mniejsza czasza kieliszka chroni trunek przed utratą zapachu, pozwala także na utrzymanie niższej temperatury.

Szukasz minimalistycznych, eleganckich kieliszków do wina białego? Możemy zaproponować Ci serię Altom Design Brylant Lux z wysokiej jakości przejrzystego szkła. To kieliszki pozbawione ozdób, które będą pięknie wyglądać w każdej aranżacji. A może wolisz naczynia bardziej ozdobne? Być może przypadnie Ci do gustu seria Royal Leerdam Avangarda – to piękne kieliszki z gustownym obramowaniem w kolorze złotym.

Kieliszki do szampana

Szampan powinien być podawany w raczej niskiej temperaturze. Z tego względu kieliszki do szampana są wysokie, wąskie, górna część czaszy jest nieco rozszerzona. Ten charakterystyczny kształt kieliszka z jednej strony pozwala na utrzymanie niższej temperatury, z drugiej natomiast umożliwia ulatnianie się charakterystycznych bąbelków.

Największą popularnością cieszą się kieliszki typu „flet”, które są najwyższe i najwęższe, mają długą nóżkę. Do picia wyrafinowanych szampanów można użyć jednak również kieliszków typu „tulipan”, które są nieco szersze, a tym samym możliwe jest zakręcenie trunkiem w czaszy naczynia. Designerskie kieliszki do szampana znajdziesz w ofercie takich uznanych marek jak Royal Leerdam czy Altom Design brylant lux – w obu przypadkach możesz spodziewać się najwyższej jakości.

 

Kieliszki do likieru i nalewki

Kieliszki do serwowania likierów lub nalewek cechują się stosunkowo niewielką pojemnością. Małe kieliszki są idealne do delektowania się mocniejszymi trunkami. Godne polecenia są naczynia z nóżką, która pozwoli na wygodne trzymanie kieliszka i jednocześnie umożliwia zachowanie niższej temperatury likieru lub nalewki.

Jeśli szukasz kieliszków, które będą pasować do każdej zastawy stołowej, możesz rozważyć wybór serii Royal Leerdam Diamond. To kieliszki do likieru wykonane z najwyższej klasy bezbarwnego szkła z niewielką czaszą w kształcie odwróconego stożka. Na rynku znajdziesz jednak także małe kieliszki do likieru, których czasze przypominają tulipan – będą świetnym dodatkiem do tradycyjnych nakryć stołowych.

Kieliszki do martini

Kieliszki do martini mają bardzo charakterystyczny kształt – uwagę zwracają czasza w kształcie odwróconego stożka i smukła, wysoka nóżka. Warto podkreślić, że w kieliszkach tego rodzaju serwuje się zarówno martini, jak i rozmaite drinki, które na nim bazują. Jednobarwne kieliszki do martini znajdziesz w ofercie renomowanej marki Royal Leerdam. Jeśli natomiast preferujesz nowoczesny design, możesz wybrać kieliszki z serii Onyx oferowane przez firmę Altom Design, które przyciągają wzrok dekoracyjnymi czarnymi nóżkami.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Ci praktycznych informacji na temat kieliszków zarówno do wina, jak i innych popularnych trunków. Wiesz już, a co zwrócić uwagę przy wyborze kieliszków do Twojego ulubionego wina lub likieru. Przekonaj się, że naczynie o odpowiednim kształcie wydobędzie z serwowanego trunku to, co najlepsze! Jeżeli chcesz kupić kieliszki z dobrego szkła zapraszamy na amart.pl gdzie znajdziesz setki kieliszków oraz zestawów.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .