polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Obecnie cieszy się dużą popularnością w krajach wschodnich, gdzie sprzedawany jest na lokalnych rynkach w postaci świeżej, kiszonej lub solonej. W Polsce jest jeszcze niedoceniany. Najprościej go opłukać, pokroić na pięciocentymetrowe kawałki i zamrozić. Można wówczas go użyć do prawie każdej potrawy.
Gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz, w Europie jest też uprawiany. W Polsce częsty na południu, rzadszy na północy, na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną częściową.
Wykorzystywany jest od dawna jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Ma właściwości lecznicze podobne do czosnku pospolitego, a przy tym wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem i kwiatami. Jadalne są wszystkie części rośliny.
Czosnek niedźwiedzi polecany jest w szczególności palaczom. Ma właściwości oczyszczająco-filtrujące i korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe. Co więcej, wspomaga wątrobę w procesie odtruwania i usuwa z organizmu metale ciężkie oraz pestycydy.
Regeneruje również florę bakteryjną jelit, co zalecane jest przede wszystkim po kuracjach antybiotykowych.
Wśród leczniczych właściwości czosnku niedźwiedziego wiele dotyczy układu pokarmowego. Roślina wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit, zapobiegając przy tym powstawaniu wzdęć.
Wykorzystywana jest w stanach upośledzonego wytwarzania żółci – pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
Związki organiczne siarki zawarte w czosnku niedźwiedzim chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspierają także układ odpornościowy w walce z komórkami nowotworowymi dzięki właściwościom przeciwutleniającym.
Czosnek niedźwiedzi wykazuje silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu doskonale sprawdza się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Zabija chorobotwórcze bakterie, nie niszcząc przy tym równowagi flory bakteryjnej.
Zwalcza też pasożyty, przede wszystkim drożdżaka pasożytującego w układzie pokarmowym, owsiki, glisty, tasiemca. Zapobiega infekcjom wirusowym.
Czosnek niedźwiedzi poprawia cyrkulację krwi i obniża ciśnienie oraz cholesterol. Można stosować go w leczeniu zakrzepowych stanów zapalnych.
Pozwala także uniknąć miażdżycy, nadciśnienia, zawałów serca, udarów oraz zakrzepów. Ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego żelaza poleca się go również anemikom.
Siarka, która w dużych ilościach występuje w czosnku niedźwiedzim, jest podstawowym budulcem keratyny i kolagenu. Keratyna ma wpływ przede wszystkim na wygląd cery i włosów, w sytuacji jej niedoboru skóra staje się blada i zmęczona, a włosy i paznokcie łamliwe.
Kolagen z kolei ułatwia regenerację i sprawne funkcjonowanie stawów. Składniki te są więc gwarancją zdrowego wyglądu i sprawności stawów.
Czosnek niedźwiedzi wyglądem przypomina konwalię, ma drobne, białe kwiatki, zazwyczaj spotykany jest w runie lasów liściastych. W Polsce roślina objęta jest ochroną, nie można więc jej zrywać. w lesie. Można jednak kupować sadzonki oraz wysuszone liście rośliny. Szybko się rozrasta, dlatego warto ją posadzić u siebie w ogródku.
Dlaczego liście czosnku niedźwiedziego to dobry wybór? Ta część rośliny wykazuje najwięcej właściwości prozdrowotnych.
Liście rośliny dodane do potraw eliminują niekorzystne związki występujące w wysoko przetworzonej żywności. Świeży czosnek niedźwiedzi jest doskonałym dodatkiem do twarożku, pesto czy sałatek. Dobrze komponuje się z roszponką.