polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Matura w PZ nr 4 w Oświęcimiu. Fot. Jola Wodniak
Ogółem zdawalność w powiatowych placówkach wyniosła 78,20 procent. Była o blisko cztery procent wyższa od średniej ogólnopolskiej.
Zdecydowana większość abiturientów może zatem odetchnąć z ulgą i spokojnie planować dalszą ścieżkę edukacji. Przed tymi, którym powinęło się noga najbliższa szansa na poprawę już w sierpniu.
Tegoroczna matura, z uwagi na naukę w trybie zdalnym, została okrojona do części pisemnej.
Matura najlepiej wypadła w „Konarze”, gdzie na 167 przystępujących do egzaminu dojrzałości szczęścia zabrakło tylko jednej osobie.
Wyniki w pozostałych szkołach:
– W PZ nr 2 w Oświęcimiu do egzaminu przystąpiło 301 osób. Z pozytywnego wyniku ucieszyło się 200 osób. W liceum zdawalność wyniosła 60,81 proc, a w technikum 75,59 proc.
– W PCKTiB w Oświęcimiu do matury przystąpiło 139 uczniów, a zdało 117 (84,2 proc.).
– W PZ nr 4 w Oświęcimiu egzamin dojrzałości pisało 85 osób, a zdało 59 (69,42 proc.)
– W PZ nr 6 w Brzeszczach egzamin pisało 38 osób, zdało 22 (58 proc.).
– W PZ nr 9 w Kętach do matury przystąpiło 51 osób, zdało 48 (94 proc.).
– W PZ nr 10 w Kętach egzamin dojrzałości pisało 79 osób – w liceum 13 (zdało 5), a w technikum 66 (zdało 42).
– W I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach do matury przystąpiło 85 uczniów. Zdało 80 (94,11 proc.).
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 64 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.
Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 93 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki zdało 79 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 94 proc. Język angielski w tym roku na maturze wybrało prawie 95 proc. abiturientów.
Egzamin z niemieckiego zdało 85 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 92 proc., z francuskiego – 97 proc., z hiszpańskiego – 96 proc., a z włoskiego – 96 proc.
Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 84 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski, zdało 96 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 90 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 94 proc., z francuskiego – 98 proc., z hiszpańskiego – 97 proc., a z włoskiego – 95 proc.
Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 90 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 71 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 90 proc. Egzamin z niemieckiego zdało 79 proc. abiturientów, z rosyjskiego – 90 proc., z francuskiego – 69 proc., z hiszpańskiego – 82 proc., a z włoskiego – 100 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 55 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 58 proc., a wśród absolwentów techników – 50 proc.), z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 56 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 62 proc., a wśród absolwentów techników – 47 proc.).
Średni wynik z języka angielskiego – 76 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów – 82 proc., a wśród absolwentów techników – 67 proc.), z niemieckiego to 58 proc. pkt.(w liceach – 67 proc., w technikach – 48 proc.), z rosyjskiego – 68 proc. pkt. (w liceach – 74 proc., w technikach – 60 proc.), z francuskiego – 82 proc. pkt. (w liceach – 83 proc., w technikach – 57 proc.), z hiszpańskiego – 76 proc. pkt. (w liceach – 78 proc., w technikach – 60 proc.), a z włoskiego – 81 proc. pkt. (w liceach – 79 proc., w technikach – 92 proc.).
W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc.) określonych w podstawie.
Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Przeprowadzono ich w całym kraju tylko 692, a najpopularniejszy był język angielski. Pozostali abiturienci na świadectwie maturalnym w miejscu gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego będą mieli adnotację: „W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano”.
Nie było też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Jak podkreślił dyrektor CKE, z tego uprawnienia skorzystało w sumie 15,5 proc. absolwentów, przede wszystkim uczniów techników. „W przypadku absolwentów liceum dużo większy odsetek zdecydował się przystąpić do egzaminów aż z trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym. To prawie 1/3 wszystkich absolwentów liceów” – powiedział Smolik. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu przedmiotów do wyboru.
Licealiści na poziomie rozszerzonym najczęściej wybierali język angielski – 65 proc., matematykę – 28 proc., język polski – 27 proc. Natomiast wśród uczniów techników język angielski wybrało 46 proc., matematykę – 25 proc., geografię – 19 proc.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych musieli dodatkowo przystąpić do obowiązkowego egzaminu pisemnego z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny z języka białoruskiego zdało 100 proc. przystępujących do niego (średni uzyskany wynik to 67 proc. możliwych do uzyskania punktów), egzamin z litewskiego zdało 100 proc. (średni wynik to 75 proc. pkt.), egzamin z ukraińskiego zdało 100 proc. (średni wynik to 83 proc. pkt.).
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Aby przystąpić do egzaminu w tym terminie, maturzysta musi do 12 lipca złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie w swojej macierzystej szkole.
Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok. 7,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 proc., wśród absolwentów techników – 11,1 proc.
Egzaminy z przedmiotów do wyboru zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie (dlatego wśród nich są też przedmioty, które zdawane są na poziomie podstawowym). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Średni wynik wszystkich tegorocznych maturzystów z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to 49 proc. możliwych do uzyskania punktów, z białoruskiego – 100 proc. pkt., z litewskiego – 79 proc. pkt., z ukraińskiego – 65 proc. pkt., z angielskiego – 65 proc. pkt., z niemieckiego – 58 proc. pkt., z rosyjskiego – 76 proc. pkt., z francuskiego – 64 proc. pkt., z hiszpańskiego – 60 proc. pkt., z włoskiego – 72 proc. pkt., z matematyki – 31 proc. pkt., z biologii – 33 proc. pkt., z chemii – 35 proc., pkt., z filozofii – 29 proc. pkt., z fizyki – 37 proc. pkt., z geografii – 33 proc. pkt., z historii – 37 proc. pkt., z historii muzyki – 45 proc. pkt., z historii sztuki – 44 proc. pkt., z informatyki – 38 proc. pkt., z języka kaszubskiego – 61 proc. pkt., z języka łemkowskiego – 89 proc. pkt., z języka łacińskiego i kultury antycznej – 49 proc. pkt., z wiedzy o społeczeństwie – 28 proc. pkt.
(PAP)
§
Zamieszczone na stronach internetowych portalu FaktyOswiecim.pl materiały sygnowane skrótem ,,PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1991 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyzsze materiały wykorzystywane są przez Agencję Medialną Fakty na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym jest zabronione. PAP S.A, zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
View this post on Instagram A post shared by Restauracja Smaki Dzieciństwa (@restauracjasmakidziecinstwa)
A post shared by Restauracja Smaki Dzieciństwa (@restauracjasmakidziecinstwa)
Ale Was za tytuł oblali z polskiego „Zdali maturę powyżej średniej krajowej” 🙂 To na ile te matury zdali?
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.