Z Joanną Papuzińską o początkach nagrody im. Kornela Makuszyńskiego – FILMY

Jola Wodniak  |   Edukacja  |   7 stycznia 2020 09:59

Prezentujemy rozmowę z profesor Joanną Papuzińską oraz Marią Mariańską-Czernik o początkach Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Joanna Papuzińska

Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności. Prozaik i poetka.

Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe.

Papuzińska przez wiele lat przewodniczyła Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Nagrodę ustanowiły w 1994 roku Fundacja Książka dla Dziecka i redakcja kwartalnika „Guliwer”. Od 2004 roku nagrodę przyznaje Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki  w Oświęcimiu. Laureaci otrzymują wykonaną z brązu statuetkę Koziołka Matołka autorstwa Andrzeja Renesa oraz nagrodę pieniężną.

 

 

Zobacz również:

Koziołek dla “Wiłki” Antoniny Kasprzak – FILM, FOTO

Święto Książki Dziecięcej, dzień 1 – FILM, FOTO

Święto Książki Dziecięcej, dzień 2 – FILM, FOTO

Uczyli się kaligrafii i poznali historię książki – FILM, FOTO

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .