Więzienny pasiak…

Redakcja FO  |   Edukacja  |   13 lutego 2020 09:32

Młodzi mieszkańcy Brzeszcze zwiedzili poobozową łaźnię w Brzeszczach i budynek byłego przedszkola w Borze, w którym Niemcy podczas wojny umieścili karną kompanię kobiet z KL Auschwitz.

Historyczny spacer został zorganizowany w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Znając cenę ryzyka…”. W jego trakcie uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach żyli więźniowie. Obejrzeli również wiele zachowanych przedmiotów z czasów niemieckiej okupacji.

„Uczestnicy projektu po raz pierwszy na własne oczy zobaczyli dziecięcy więźniarski pasiak, a właściwie jego fragment, co wywarło na nich ogromne wrażenie i dodatkowo rozbudziło historyczną ciekawość” – mówi Jolanta Hodur, nauczycielka realizująca to edukacyjne przedsięwzięcie wspólnie z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Kolejne zajęcia uczestników projektu były skoncentrowane na znaczeniu słowa – bohater. Po refleksjach wywołanych warsztatami w terenie młodzież pracowała nad definiowaniem słów kluczowych, potrzebnych do interpretacji przygotowanych w tym celu krótkich wypowiedzi brzeszczan niosących pomoc potrzebującym. 

Później młodzi ludzie, pracując w grupach, interpretowali te wypowiedzi, a potem prezentowali swoje przemyślenia. Zajęcia zakończyła dyskusja odnosząca się do tytułu spotkania.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa