W końcu pełen tryb nauki stacjonarnej

PAP  |   Edukacja,Fakty  |   31 maja 2021 07:57

Dziś bardzo ważny dzień w kalendarzu roku szkolnego 2020/2021, w końcu pełny tryb nauki stacjonarnej – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przypomniał, że weszły w życie przepisy umożliwiające organizację zajęć wspomagających uczniów.

Szef MEiN pytany był w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o powrót uczniów do nauki stacjonarnej, m.in. o to, jak on wygląda w szkołach, i na co mają być przeznaczone cztery tygodnie, które zostały do końca roku szkolnego.

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się stacjonarnie, a połowa zdalnie. Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej – 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

„Dziś rzeczywiście bardzo ważny dzień w kalendarzu roku szkolnego 2020/2021, w końcu pełny tryb nauki stacjonarnej. Przypomnijmy, że już od dwóch tygodniu wszystkie dzieci chodziły do szkoły, tylko naprzemiennie w trybie hybrydowym – maksymalnie 50 proc. uczniów w szkołach naraz. Od dziś wszyscy w jednym miejscu” – podkreślił Czarnek.

„Na co mają być przeznaczone te cztery tygodnie? Na szkołę, normalnie. Oczywiście w pierwszej kolejności na to, żeby odbudowywać wspólnotę i relacje między uczniami i nauczycielami, ale jednocześnie jesteśmy w roku szkolnym, a nie w wakacyjnym okresie i szkoła uczy, uczy i wychowuje. W ten sposób to wszystko się będzie odbywać. Mamy znakomitych nauczycieli i oni wiedzą dokładnie, jak podejść do dzieci i młodzieży w tym dość specyficznym momencie powrotu do pełnego trybu stacjonarnego” – zaznaczył minister.

Wskazał, że odbudowywanie wspólnoty szkolnej rozpoczęło się już dwa tygodnie temu, gdy starsi uczniowie rozpoczęli naukę w trybie hybrydowym.

„Odbudowanie wspólnoty już trwa od dwóch tygodni. W wielu miejscach również ta funkcja dydaktyczna i wychowawcza w szkole musi być zrealizowana” – dodał.

Minister edukacji i nauki pytany był także o zapowiedziane programy wsparcia uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej.

„One już weszły w życie. Już jest podpisane rozporządzenie o zajęciach wspomagających” – odpowiedział Czarnek. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą rezerwę subwencji oświatowej o dodatkowe 187 mln zł na ten cel.

„Oznacza to, że mamy przygotowane na dziś środki – licząc po jednej godzinie tygodniowo w każdym oddziale, w każdej klasie, w każdej szkole w całej Polsce – na 10 tygodni z dodatkowymi zajęciami wspomagającymi” – podał.

Przypomniał też, że zajęcia te będą miały charakter fakultatywny. „To dyrekcja i nauczyciele zdecydują, w jakim zakresie, z jakich przedmiotów te dodatkowe zajęcia powinny się odbyć ze względu na rozpoznanie, u swoich uczniów w szkołach potrzeby wspomagania w konkretnych przedmiotach (…). Płacimy nauczycielom za te zajęcia dodatkowe, dobrowolne dla uczniów. Musi się na nie zdecydować co najmniej 10 uczniów, a w mniejszych szkołach 5 uczniów, aby miały one sens” – powiedział Czarnek.

Wskazał też na elastyczność programu – szkoły mogą ruszyć z organizacją zajęć już teraz, mogą też dopiero od 1 września, czyli w nowym roku szkolnym.

Mówił też o programie odbudowy kondycji fizycznej uczniów. „Właśnie ruszyły w tę sobotę szkolenia dla nauczycieli WF po to, by otrzymali informacje od specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego, jak efektywnie wykorzystać te cztery godziny wychowania fizycznego w siatce godzin, ale też ci sami nauczyciele, którzy zaczęli się szkolić, uzyskują uprawnienia do tego, by tworzyć zajęcia dodatkowe pozalekcyjne w szkołach, tzw. sport kluby, na których również ta kondycja fizyczna będzie odbudowywana” – poinformował.

Poinformował, że łącznie na te dwa cele przeznaczone jest 230 mln zł. „Już teraz są one gotowe do wykorzystania” – dodał.

Minister edukacji i nauki wspomniał też o jeszcze dwóch programach: dodatkowego wsparcia psychologicznego dla uczniów i o programie badania wzroku. „One ruszają też niebawem” – powiedział.

 

 

 

 

§

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu FaktyOswiecim.pl materiały sygnowane skrótem ,,PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1991 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyzsze materiały wykorzystywane są przez Agencję Medialną Fakty na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym jest zabronione. PAP S.A, zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PAP

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .