TPLO im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu ma 30 lat – FOTO

Redakcja FO  |   Edukacja,Fakty  |   28 września 2020 08:07

Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu świętuje 30-lecie swojego istnienia. 

Trochę historii

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku w społeczności związanej z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu zaczęły się pojawiać propozycje stworzenia stowarzyszenia, które jednoczyłoby tych, którym bliskie są ideały tej szkoły. 

„W zasadzie od dziesiątek lat można było się przekonać, że związki między szkołą a jej absolwentami są trwałe i bardzo obu stronom potrzebne. Powoli te sugestie i pragnienia zaczęto wcielać w życie i tak, po podjęciu różnych niezbędnych działań, 12 czerwca 1990 roku odbyło się pierwsze Walne Zebranie Wyborcze Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu” – opowiada Katarzyna Musiał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Oświęcimiu.

Pierwszym prezesem TPLO był Stefan Piotrowski

Stowarzyszenie funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj, podejmując różne działania wspierające liceum. Podsumowaniem 30-lecia istnienia tego stowarzyszenia jest publikacja „30 lat Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu”. 

 

 

Można w niej zapoznać się ze wspomnieniami kolejnych dyrektorów szkoły, którzy współpracowali z Towarzystwem oraz jego prezesów. Znajduje się tam również artykuł przedstawiający historię pierwszych kadencji zarządów TPLO. 

„Niektóre działania podejmowane przez członków Towarzystwa mają charakter cykliczny, jak np. odsłanianie kolejnych tabliczek z nazwiskami osób zasłużonych dla liceum na Ścianie Pamięci Pro Memoria znajdującej się na cmentarzu parafialnym w oświęcimiu, czy przyznawanie najlepszemu absolwentowi liceum nagrody i medalu Primo inter Optimos (Pierwszemu wśród Najlepszych)” – tłumaczy Katarzyna Musiał.

Wśród działań podejmowanych przez towarzystwo był też realizowany przed trzema laty program Edukacja bardzo kulturalna (dzięki któremu młodzież z Konara mogła uczestniczyć w finansowanych przez Urząd Marszałkowski wyjazdach do Krakowa na różne wydarzenia kulturalno-artystyczne), czy organizacja wydarzeń kulturalnych (wernisaży, koncertów) artystów – absolwentów Konara na terenie ziemi oświęcimskiej. 

 

 

Towarzystwo współorganizowało również ze swoją szkołą kolejne jubileusze istnienia Konara. Przygotowywało także różne publikacje o szkole i ludziach z nią związanych. 

Istnienie TPLO widoczne jest w środowisku lokalnym – np. w czasie miejskich obchodów świąt narodowych czy podczas pikników organizacji pozarządowych. O tych i innych działaniach towarzystwa można przeczytać w przygotowanej publikacji. 

W tym roku, w czasie tego święta, łącząc trzy szczególne rocznice – 320. rocznicę urodzin ks. St. Konarskiego, 105. rocznicę powstania szkoły oraz 30-lecie istnienia Towarzystwa Przyjaciół Liceum – uroczystości podzielono ze względu na obostrzenia na trzy części. 

„W czasie pierwszej części pierwszoklasiści po złożeniu ślubowania zostali włączeni do wielkiej Rodziny Konara, w czasie drugiej części udali się na spacer po szkole i ulicach Oświęcimia, by w ten sposób poznawać tradycje i ważne miejsca związane z liceum. Na trzecią część uroczystości zaproszeni zostali tegoroczni absolwenci” –  mówi prezes towarzystwa.

 

 

Towarzystwo podczas uroczystej akademii ogłosiło nazwisko 30. laureata Primo inter Optimos. Został nim pan Jakub Śniadek, który zgodnie z tradycją odsłonił znajdującą się przy wejściu do szkoły tabliczkę z wyrytym swoim nazwiskiem. 

Tak, jak pozostali laureaci nagrody otrzymał również specjalny medal zaprojektowany przez absolwenta Konara, pana Wojciecha Kałę.

 

Święto Patrona Szkoły!🥰Pierwszoklasiści, witajcie w Rodzinie Konara!😍Absolwenci 2020, dobrze Was było zobaczyć!…

Opublikowany przez Towarzystwo Przyjaciół Liceum- Konarski Oświęcim- TPLO Sobota, 26 września 2020

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa