Rodzice nie chcą posyłać dzieci do przedszkoli i żłobków – ANKIETA

Redakcja FO  |   Edukacja,Fakty  |   7 maja 2020 14:39

W powiecie oświęcimskim samorządowe przedszkola i żłobki są zamknięte. W części gmin już wiadomo, kiedy zaczną funkcjonować, w innych decyzja nie zapadła.

Stolica powiatu i gminy Oświęcim, Kęty, Polanka Wielka i Przeciszów podały już terminy otwarcia przedszkoli, a także żłobków. W gminie Zator placówki z pewnością będą zamknięte do 24 maja, a w gminie Osiek do 17 maja, co jednak nie oznacza, że po tych datach nie wrócą do nich dzieci. Włodarze Chełmka i Brzeszcz zapowiedzieli, że swoje decyzje podejmą jutro.

 

Uważasz, że otwarcie przedszkoli i żłobków w maju to dobry pomysł?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...

 

Brzeszcze

Burmistrz Brzeszcz rozważa otwarcie przedszkoli 13 maja. Jednak ostateczna decyzję Radosław Szot podejmie jutro, po drugim już z kolei spotkaniu z dyrektorami placówek.

Chełmek

„Przede wszystkim muszę mieć pewność, czy dyrektorzy i personel żłobka i przedszkoli są gotowi do przyjęcia dzieci przy zachowaniu wymaganego reżimu sanitarnego. Sprawdzamy też zainteresowanie rodziców powrotem ich dzieci do placówek. Decyzję podejmie w piątek” – mówi Faktom Oświęcim Andrzej Saternus, burmistrz gminy Chełmek.

Włodarz dodaje, że zainteresowanie rodziców jest niewielkie. Do żłobka uczęszczałaby tylko trójka dzieci. 

Kęty

Od poniedziałku 11 maja otwarte będą wszystkie gminne przedszkola. Zostaną spełnione wymagania wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. 

„Pomimo ich spełnienia nie mogę odpowiedzieć twierdząco na Wasze pytania, czy dzieci będą w pełni bezpieczne. Z informacji od dyrektorów wynika, że zdania rodziców, co do posyłania dzieci są podzielone” – informuje Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz gminy Kęty.

Gmina Oświęcim

Od 11 maja otwarte będą również przedszkola samorządowe gminy Oświęcim.

„Planowane godziny otwarcia przedszkoli to 7-15, a liczba dzieci w jednej grupie zostanie ograniczona do 12″ – informuje Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim.

Deklaracje pobytu dziecka w przedszkolu rodzice i opiekunowie prawni powinni zgłosić drogą elektroniczną lub telefonicznie do właściwego przedszkola dzisiaj do godziny 15.

Osiek

„Na razie nie widzę potrzeby otwierania przedszkoli, bo zainteresowanie rodziców jest bardzo małe. W sumie w trzech przedszkolach nie zebralibyśmy nawet 20 przedszkolaków. Monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z rodzicami. Ewentualną decyzję o otwarciu przedszkoli po 17 maja podejmie w przyszłym tygodniu” – mówi Faktom Oświęcim Marek Jasiński, wójt gminy Osiek.

Oświęcim

Od 11 maja przedszkola prowadzone przez miasto Oświęcim i żłobek w Dziennym Domu Pomocy wznawiają działalność.

„Planujemy rozpoczęcie działalności przedszkoli i żłobka od 11 maja w zakresie określonym przez inspektora sanitarnego. Dlatego liczba dzieci w każdym przedszkolu będzie mniejsza i zgodna z tym, co ujęto w zaleceniach. To są wyłącznie zajęcia opiekuńcze, nie będą więc realizowane w takim, jak do tej pory zakresie” – tłumaczy Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia. 

Dzieci będą miały zapewnione wyżywienie, opieką w pierwszej kolejności obejmowane są dzieci rodziców pracujących i nie pobierających zasiłków opiekuńczych. 

„Z moich informacji wynika, że są jeszcze wolne miejsca w przedszkolach. Dlatego rodzice mogą się kontaktować z dyrektorami swoich przedszkoli, tam, gdzie ich dzieci uczęszczają i pytać o możliwości przyjęcia” – dodaje Krzysztof Kania.

Otwarcie sekcji opieki nad małymi dziećmi w Dziennym Domu Pomocy jest planowane również na 11 maja. Jednak funkcjonowanie żłobka będzie inne niż dotychczas.

„Wiąże się to z koniecznością zastosowania wytycznych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Przeorganizujemy swoją prace, aby wszystkie wymogi były spełnione i aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo maluchom i personelowi” – mówi Agata Lorek, dyrektorka Dziennego Domu Pomocy.

Agata Lorek dodała, że liczy na współpracę z rodzicami, zrozumienie z ich strony nowych zasad i obostrzeń, które będą wprowadzone. Placówka planuje maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę i dużo przebywać na świeżym powietrzu.

„Zależy nam na tym, aby reżim sanitarny i procedury bezpieczeństwa nie wpłynęły negatywnie na samopoczucie maluchów, nie powodowały niepotrzebnego stresu dla dzieci, rodziców i pracowników. Będziemy starali się, aby dzieci spędzały ten czas aktywnie, ciekawie” – dodaje Agata Lorek.

Polanka Wielka

Gmina Polanka Wielka planuje przyjęcie dzieci do przedszkola od dnia 18 maja. 

„Mamy 180 miejsc w gminnym przedszkolu. Zainteresowanie jest na poziomie 10 procent, co oznacza, że do placówki wróciłoby kilkunastu przedszkolaków. Rodzice są bardzo świadomi zagrożenia epidemicznego, w którym się wszyscy znaleźliśmy i pewnie dlatego nie chcą posyłać swoich pociech do przedszkola” – informuje Urszula Potoczny, sekretarz gminy w Polance Wielkiej.

Przeciszów

„Od 11 maja otwieramy dwa przedszkola, w Przeciszowie i Przeciszowie Podlesiu. Piotrowice stoją pod znakiem zapytania. Na razie chęć zgłosili tam rodzice dwójki dzieci. Jeśli ta liczba się nie zwiększy, przedszkole pozostanie zamknięte” – mówi nam Tomasz Kosowski, wójt gminy Przeciszów.

Zator

„W trosce o bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin oraz pracowników, po konsultacji z dyrektorami przedszkoli z terenu gminy podjęliśmy decyzję, że placówki te nie zostaną otwarte aż do 24 maja” – informuje zatorski urząd.

 

 

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze
  • 7 maja 2020 21:58

    hotin

    Jako ,,totalny” przygłup nie będę posyłał swoich dzieci do przedszkola,bo przykład taki da nam Rafał Trzaskowski.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa