Policyjna akcja Bezpieczne Ferie 2020

Jola Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   22 stycznia 2020 10:37

Policjanci przypominają o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z wolnego czasu. Mundurowi realizują zadania w ramach akcji Bezpieczne Ferie 2020.

Policjanci na terenie całego powiatu oświęcimskiego prowadzą działania prewencyjne Bezpieczne Ferie 2020”.  Ferie w Małopolsce rozpoczną się 27 stycznia i potrwają do 9 lutego 2020 roku.

„Przez ostatnie tygodnie funkcjonariusze zespołu ds. nieletnich i patologii, wydziału ruchu drogowego oraz dzielnicowi, spotykali się z  uczniami szkół, aby podczas prelekcji przypomnieć im, że warto dobrze i bezpiecznie spędzać czas wolny, unikając wypadku lub innych konsekwencji nieprzemyślanych zabaw” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka z powiatowej komendy policji.

Głównymi tematami spotkań poruszanych w ramach prelekcji z dziećmi i młodzieżą były przede wszystkim zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz zabaw na świeżym powietrzu. Policjanci przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych czy rzekach, czy też przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic czy innych niebezpiecznych miejsc.  

 

 

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” omówili zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach. Zaprosili również uczniów do udziału w konkursie plastyczno-fotograficznym „Stok nie jest dla bałwanów”. Zadaniem dzieci w wieku do 16 lat, będzie zilustrowanie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Na konkurs można przekazywać prace plastyczne (rysunki i malunki), fotografie lub max. 60-sekundowy spot filmowy.

Prace i zgłoszenia, podpisane przez opiekuna prawnego, należy nadsyłać do 3 marca 2020 r. na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150 02-624 Warszawa.

Odblaski

Ważnym elementem spotkania było także przypomnienie zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach. Ponadto policjanci poruszyli zagadnienia związane z cyberzagrożeniami, podając zasady  bezpiecznego korzystania z Internetu, który dla młodych internautów stał się „wirtualnym placem zabaw” i korzystając  z niego należy również dbać o własne bezpieczeństwo.  Ponadto dzieci uzyskały wskazówki, gdzie szukać pomocy w przypadku stania się ofiarą tego rodzaju przestępczości. 

„Podczas spotkań z rodzicami funkcjonariusze apelowali o zapewnienie dzieciom odpowiedniej,  najlepiej zorganizowanej formy opieki, a także podawali sposoby zabezpieczenia mienia w przypadku wyjazdu na wypoczynek całej rodziny. Dodatkowo informowali rodziców oraz opiekunów zorganizowanych grup o możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów przed wyjazdem” – tłumaczy rzeczniczka.

Zgłoś kontrolę autokaru wcześniej

Rodzic bądź opiekun grupy kontrolę autokaru powinien zgłosić przed wyjazdem przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem pod numer telefonu 33 847 53 13 lub 33 847 52 80 i podać miejsce oraz godzinę planowanego wyjazdu. W pilnych przypadkach np. podejrzenia stanu nietrzeźwości kierowcy lub ujawnienia innych nieprawidłowości, kontrola będzie wykonywana niezwłocznie po zgłoszeniu tego faktu  pod numer telefonu alarmowego 112.

„Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznego i udanego zimowego wypoczynku” – dodaje Jurecka.

Przypominamy również Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby,
2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych,
3. WYBÓR TORU JAZDY Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej,
4. WYPRZEDZANIE Wyprzedzać można zarówno po stronie do stokowej, jak i od stokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego,
5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU Narciarz lub snowboarderkorzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych,
6. ZATRZYMANIE NA TRASIE Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności,
7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy,
8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach,
9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU Każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Zobacz również:

Ferie 2020 – co proponują gminy dla dzieci?

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa