Ochoczo porządkowali cmentarz żydowski – FOTO

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   22 czerwca 2021 11:25

Uczniowie szkoły podstawowej w Zaborzu, wolontariusze Muzeum Żydowskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz wiele innych osób uprzątnęło cmentarz żydowski.

Młodzież wysłuchała historii cmentarza oraz porozmawiała o symbolice na nagrobkach, by następnie z wielkim zapałem zabrać się do pracy. Udało się uporządkować chodniki, przyciąć żywopłot. posprzątać śmieci, a także skosić część trawy. 

„Bardzo się cieszymy, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tego typu wydarzeniami, traktując ten cmentarz jako miejsce pochówku znajomych i sąsiadów swoich dziadków oraz jako część lokalnego dziedzictwa kulturowego” – informują organizatorzy akcji.

 

 

Zachowany do dziś cmentarz jest drugą żydowską nekropolią w Oświęcimiu.

Nie jest znana lokalizacja pierwszego z nich

Podczas drugiej wojny światowej cmentarz  został całkowicie zdewastowany przez Niemców, a część jego powierzchni przeznaczono na rozbudowę obecnej ulicy Dąbrowskiego. 

Po wojnie został uporządkowany przez powracających do miasta mieszkańców, którzy przeżyli Zagładę. Do czasów współczesnych zachowało się blisko 800 macew, czyli nagrobków.

 

 

W ubiegły piątek (18.06) odbyły się pierwsze w tym roku prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Bardzo…

Posted by Oshpitzin on Tuesday, June 22, 2021

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .