Nie dostałeś się na studia? Sprawdź, co zamiast medycyny

Materiał sponsorowany  |   Edukacja  |   13 lipca 2021 10:05

„Nie dostałem się na medycynę, co robić? ” – to pytanie rokrocznie zadaje sobie wielu niedoszłych studentów. Negatywny wynik rekrutacji to jednak nie koniec świata. Dla osób, które w przyszłości chcą pracować w służbie zdrowia, istnieje kilka alternatyw. Sprawdź w naszym artykule, jakie masz możliwości. 

Nie dostałem się na medycynę – co dalej?

Medycyna to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Co roku o jedno miejsce rywalizuje kilkudziesięciu kandydatów. Szczególnie jeśli chodzi o uczelnie znajdujące się najwyżej w rankingach, na przykład Warszawski Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Jagielloński. Osoby, które chcą dostać się na medycynę, muszą otrzymać wysokie wyniki z rozszerzonej matury z chemii i biologii – średnio 85-90 proc.

W zależności od uczelni, znaczenie może mieć również dobrze zdana matematyka lub fizyka. Niestety, nie każdy jest w stanie podołać tak restrykcyjnym wymogom. Jeżeli egzamin maturalny nie poszedł po Twojej myśli i podejrzewasz, że po wynikach rekrutacji w sierpniu lub wrześniu wpiszesz w wyszukiwarkę: „Nie dostałem się na medycynę. Co dalej?”, ten artykuł może być dla Ciebie pomocny.

Nie dostałem się na medycynę – jakie mam alternatywy?

Pierwszą propozycją dla osób, które nie dostały się na medycynę i nie chcą tracić roku, jest rekrutacja do szkoły policealnej np. szkoły masażu w Krakowie. Więcej na jej temat przeczytasz pod linkiem https://policealna.gowork.pl/krakow/masaz-z-rehabilitacjaInne kierunki, które mogą zainteresować niedoszłych studentów medycyny to asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna oraz opiekun medyczny.

Do rozpoczęcia nauki w szkołach policealnych nie jest wymagana matura – wystarczy jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. W zależności od wybranego kierunku wykładowcami są profesjonaliści w swoich dziedzinach – fizjoterapeuci, masażyści oraz lekarze stomatolodzy. Słuchacze uczą się w bogato wyposażonych salach zajęciowych, a do ich dyspozycji są narzędzia i sprzęt, z którego na co dzień korzystają zawodowcy.

W planie zajęć dla szkoły masażu w Krakowie przewidziano przedmioty takie jak anatomia i fizjologia oraz podstawy fizjoterapii. Z kolei przyszłe higienistki i asystentki stomatologiczne uczą się m.in. anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia. Medyczne szkoły policealne prowadzą zajęcia teoretyczne, ale przede wszystkim stawiają na praktykę.

W odróżnieniu od studiów, które trwają 6 lat, absolwent szkoły jest gotowy do podjęcia pracy po maksymalnie 2,5 roku nauki. Co więcej, część kierunków jest zupełnie darmowa również w trybie wieczorowym i weekendowym. Tymczasem za niestacjonarne studia medyczne trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za rok. 

Rekrutacja na uczelnie zagraniczne

Szansą dla osób, które nie dostały się na studia medyczne w Polsce, jest rekrutacja na uczelnie słowackie, gdzie o indeks jest dużo łatwiej. Na Słowacji wyniki polskiej matury nie są brane pod uwagę na kierunkach lekarskim i stomatologii. Kandydat musi zdać jedynie test wielokrotnego wyboru, który składa się ze 100 pytań z chemii i 100 z biologii. Pochodzą one z puli 1000 zadań, które wcześniej znane są zdającemu. Niestety, o ile studia dla osób znających język słowacki są bezpłatne, o tyle studiowanie po angielsku kosztuje około 10 tys. euro. 

Rok przerwy

Ostatnią z możliwości dla osób, które nie dostały się na medycynę, jest przeznaczenie roku na przygotowania do matury poprawkowej. Regularne powtórki, zapisanie się na korepetycje oraz chodzenie na wykłady dla maturzystów z pewnością zwiększą szansę lepszego wyniku egzaminu w kolejnym roku. Powodzenia!

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .