polecamy
Fakty z powiatu: Samorządowe laury dla pasjonatów i społeczników
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Jej historia to walka o normalność i marzenia o powrocie do ulubionych aktywności.
Nadia, 15-letnia uczennica technikum gastronomicznego, od 2022 roku zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które znacząco wpłynęły na jej życie. Pierwszy raz zwichnęła kolano, idąc do szkoły, co stało się początkiem długiej serii komplikacji zdrowotnych. W ciągu zaledwie pół roku doszło do aż ośmiu kolejnych zwichnięć, nawet podczas pokonywania krótkich dystansów.
W czerwcu 2022 roku u Nadii zdiagnozowano niestabilność rzepki prawej oraz rzepkę wysoką prawostronną. Ta diagnoza doprowadziła do pierwszej operacji 10 czerwca 2022 roku, polegającej na osteostomii guzowatości piszczeli prawej, obniżeniu rzepki o 1,5 cm i stabilizacji za pomocą śrub oraz popręgu Webera.
Nadia i jej rodzina pokładali nadzieję w szybkim powrocie do zdrowia po rehabilitacji, jednak nadzieje te zostały szybko rozwiane, gdy podobne problemy zaczęły dotyczyć drugiego kolana.
14 lutego 2023 roku Nadia przeszła kolejną operację, tym razem lewego kolana, z powodu niestabilności rzepki lewej i rzepki wysokiej lewostronnej. Operacja ta również wymagała osteotomii Fulkersona, stabilizacji na śrubach i popręgu Webera. Niestety, w kwietniu 2023 roku, po wyjściu na spacer, Nadia straciła czucie w operowanej nodze, co skutkowało upadkiem i złamaniem piszczeli.
Planowana jest jeszcze co najmniej jedna. Ostatnia z nich, przeprowadzona 15 grudnia 2023 roku, polegała na trochleoplastyce kłykcia udowego prawego, z wykorzystaniem biowchłanialnych kotwic i rekonstrukcji MPFL.
Obecnie Nadia nie uczęszcza do szkoły i porusza się o kulach. Rehabilitacja, którą przechodzi, jest finansowana z zebranych środków, za które rodzina jest niezmiernie wdzięczna. Wsparcie to umożliwia Nadzie na kontynuowanie leczenia i rehabilitacji, które są kluczowe dla jej powrotu do normalnego funkcjonowania, w tym jazdy na rowerze, spacerów z psem i realizowania pasji związanej z pieczeniem słodkości.
Historia Nadii pokazuje nie tylko jej niezwykłą determinację i odwagę w walce z przeciwnościami, ale także siłę wspólnoty, która wspiera ją w tych trudnych chwilach. Pomimo bólu i wielu wyzwań, Nadia i jej rodzina nie tracą nadziei na lepsze jutro, w którym dziewczyna będzie mogła cieszyć się pełnią życia bez ograniczeń bólu i niepełnosprawności.
Koleżanki, koledzy i grono pedagogiczne z Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach organizują różne akcje, by pomóc nastolatce.
„Zorganizowali kiermasz wypieków, na którym zebrano ponad 3000 złotych, grono pedagogiczne się złożyło na zbiórkę, a teraz uczniowie pieką piękne tory i wystawiają na licytację za pośrednictwem konta na fb pani dyrektor Ilony Kuli” – napisał do naszej redakcji Kamil Przybycień, absolwent szkoły. – „Jako absolwent czuję dumę”