Mądra głowa, czyli 28. edycja „Koziołka”

Jola Wodniak  |   Edukacja  |   8 października 2021 08:11

Dzisiaj o godz. 11 poznamy zwycięski tytuł i zdobywcę Koziołka 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej.

Mądra głowa

To hasło przewodnie tegorocznej edycji nagrody, której nadrzędnym celem jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron – Kornel Makuszyński.

„Mądra głowa” staje się tu synonimem gromadzenia, uzupełniania i tworzenie wiedzy.

To symbol działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i jednocześnie przygotowanie narzędzi dla nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów, dzięki którym będą mogli skutecznie promować najlepsze polskie publikacje wśród dzieci. „Mądra głowa” to także odniesienie do najważniejszych odbiorców – dzieci. Dzięki uczestniczeniu w działaniach proponowanych w ramach Nagrody będą mogły gromadzić swoje doświadczenie czytelnicze, które zaprocentuje w przyszłości” – wyjaśnia Agnieszka Tracz z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

W ramach 28. edycji nagrody

Przygotowywanych było wiele inicjatyw, takich jak spotkania autorskie i ilustratorskie, warsztaty, webinaria, konkursy dla nauczycieli i bibliotekarzy, szkolenia, wystawy, konferencje, które miały na celu rozwój wiedzy o polskiej literaturze dla dzieci oraz wspomaganie nauczycieli, bibliotekarzy i edukatorów w procesie pracy nad i z książką i promocji czytelnictwa wśród dzieci.

Spośród 98 tytułów zgłoszonych do 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, jury Nagrody pod przewodnictwem prof. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb wybrało 10 książek nominowanych.

Nominowane tytuły w kolejności alfabetycznej:

1. „Gwiazda z pierwszego piętra”, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Literatura
2. „Jonatan i Biały Kruk”, Andrzej Marek Grabowski, Wydawnictwo ADAMADA
3. „Lato na Rodos”, Katarzyna Ryrych, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
4. „Mój kumpel Jeremi”, Ewa Martykien, Wydawnictwo Literatura
5. „O kruku, który chciał zostać papugą”, Katarzyna Kozłowska, Wydawnictwo Bajka
6. „Pies w czasach zarazy”, Dorota Combrzyńska-Nogala, Wydawnictwo Literatura
7. „Selfie ze stolemem”, Krzysztof Kochański, Wydawnictwo Literatura
8. „Śrubek i tajemnice Maszynerii”, Jan Bliźniak, Wydawnictwo ADAMADA
9. „Urodziny”, Joanna Jagiełło, Wydawnictwo Literatura
10. „Wyjaśnij to Lotko”, Martyna Skibińska, Wydawnictwo Dwie Siostry

Znamy też już finalistów, trzy tytuły, które powalczą o nagrodę główną, czyli statuetkę Koziołka Matołka w 28. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a są to:

„Selfie ze stolemem” Krzysztofa Kochańskiego, Wydawnictwo Literatura
„Śrubek i tajemnice
Maszynerii” Jana Bliźniaka, Wydawnictwo ADAMADA
„Urodziny”
Joanny Jagiełło, Wydawnictwo Literatura 

„Zwycięski tytuł poznamy 8 października o godz. 11 na uroczystej gali w bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu, na którą serdecznie wszystkich zapraszamy” – mówi Agnieszka Tracz.

Działanie jest realizowane w ramach projektu „28. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 'Oświęcim 2021. Mądra głowa”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

 

Zobacz również:

Książka Marcina Przewoźniaka z nagrodą Koziołka Matołka – FOTO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .