Jubileusz szkoły w Brzezince – FOTO

0 Materiał sponsorowany  |   Edukacja,Fakty  |   17 października 2018

Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej w Brzezince miało miejsce 8 września 1968 roku. Uczniowie, nauczyciele i dostojni goście świętowali uroczyście 50 rocznicę tego wydarzenia 12 października.

Szkoła nosi imię Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia. Jest hołdem i upamiętnieniem najmłodszych ofiar obozu Auschwitz-Birkenau. Byli więźniowie goszczą w Szkole Podstawowej w Brzezince od początku jej istnienia. W październikowych obchodach uczestniczyli członkowie warszawskiego koła Stowarzyszenia Więźniów – Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych.


Przed półwieczem symbolicznego otwarcia szkoły dokonała, przecinając wstęgę, była więźniarka Lidia Maksymowicz. Zdrowie nie pozwoliło jej osobiście wziąć udział w jubileuszu, dlatego dyrektor Agata Kowol odczytała jej list do uczestników uroczystości.


Róża Krzywobłocka-Laurow, dziś pisarka, uwięziona w Birkenau jako 9-letnia dziewczynka zachęcała uczniów do poznawania tragicznej historii i polecała ich uwadze relacje przedstawione w panelu wspomnieniowym “Z powstania warszawskiego do KL Auschwitz II Birkenau”, (zostały zamieszczone w publikacji, którą można pobrać tutaj).


Bogdan Bartnikowski również zwrócił się do młodzieży. Autor “Dzieciństwa w pasiakach”, który trafił do obozu jako 12-latek, opowiedział o losie “bandytów warszawskich”, bo tak Niemcy nazywali nie tylko powstańców, ale też dzieci osadzone w Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1944 roku.


Wójt Albert Bartosz nazwał obóz zagłady najciemniejszą plamą w historii ludzkości. Jak powiedział, ta ciemność ma jądro w Birkenau. Jest nim barak dziecięcy. Dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Maria Nitka podziękowała nauczycielom za upowszechnianie pamięci o najmłodszych ofiarach obozów. Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski i sołtys Andrzej Ryszka złożyli patronom szkoły wyrazy uznania, a uczniom życzyli wszelkich życiowych sukcesów. Do podziękowań dołączyli przedstawiciele lokalnych organizacji.


Występ uczniów przygotowany pod opieką nauczycielek był wyrazem wdzięczności i szacunku dla znamienitych gości i zarazem świadectwem, jak kwitną w Brzezince młode pokolenia. Strofy poezji sąsiadowały z subtelnymi układami tanecznymi, a refleksyjna “Pieśń dla…” poprzedziła znany z eteru song “Ja nie chcę iść pod wiatr”. W finale programu artystycznego uczniowie podarowali pamiątkowe serca z piernika wszystkim gościom jubileuszowej akademii.


Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy upamiętnili ofiary Auschwitz-Birkanu, składając kwiaty w Izbie Pamięci im. Tadeusza Sieradzkiego.


W obchodach 50-lecia wzięli udział także m.in. radni Gminy i Powiatu Oświęcimskiego, ksiądz proboszcz Józef Święcicki, wizytatorzy Kuratorium Oświaty, dyrektorzy samorządowych instytucji, prezesi spółek działających w gminie Oświęcim, byłe dyrektorki Szkoły Podstawowej w Brzezince, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz Rady Rodziców.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa