Jak wybrać kierunek studiów?

Materiał sponsorowany  |   Edukacja  |   2 września 2020 12:12

Każdy maturzysta co roku zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać, by nie tylko robić, to co się lubi, ale także dobrze zarabiać po studiach. Poniżej dowiesz się jak wybrać kierunek studiów i uczelnię.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów?

Wybierając studia warto wiedzieć, z jakimi rodzajami możemy się spotkać. Na początek mamy studia I stopnia jednolite (licencjackie, inżynierskie lub jednolite magisterskie), studia II stopnia (magisterskie) studia podyplomowe. Można także podzielić je na tryb: stacjonarny, niestacjonarny i online. Mając do wyboru wiele ofert, warto zastanowić się, co tak naprawdę lubimy robić, w czym jesteśmy dobrzy i co nam da pozwoli na dobre zarobki.

Wybór powinien być wyważony, ponieważ nie warto studiować 5 lat czegoś, co nas męczy. Jeśli chcemy zdobyć wyższe wykształcenie, warto kierować się własnymi upodobaniami.  Wybierając kierunki humanistyczne, warto wziąć pod uwagę trudności zawodowe spowodowane dużą konkurencją na rynku.

Kolejnym elementem jest oferta uniwersytetu. Nie każda renomowana uczelnia sprawdzi się dla każdego kierunku. Te trzy elementy: własne zainteresowania, zapotrzebowanie na rynku i oferta danej uczelni pozwolą na sukces w przyszłości.

 

 

Po jakich kierunkach zarabia się najlepiej?

Obecnie najwięcej zarabia się po kierunkach informatyczno – matematycznych. Średnie wynagrodzenie po informatyce to 5700 zł, por elektronice 4900, po automatyce i robotyce 4700, następne kierunki to zarządzanie, finanse czy mechatronika. Dobre studia informatyczne  przygotowują do pracy w zawodzie informatyka i powinny składać się z przedmiotów teoretycznych i praktycznych modułów.

Na dobrej uczelni student zdobędzie kompleksową wiedzę inżynierską oraz będzie przygotowany do analitycznej pracy twórczej. Wyróżnia się kompetencją z zakresu nowoczesnych sieci komputerowych, systemów baz danych i systemów informatycznych. Można także poznać nowoczesne narzędzia i metody modelowania, takie jak symulacja komputerowa i sztuczna inteligencja.

Po tym kierunku studiów można pracować przy produkcji oprogramowania komputerowego, wdrożenia systemów informatycznych, projektowania z wykorzystaniem metod komputerowych.

Chcąc studiować ten kierunek trzeba zdać na dobrym poziomie matematykę i najczęściej informatykę oraz język obcy nowożytny. Po informatyce można pracować między innymi jako analityk IT, architekt IT Java Developer czy programista C++, zarabiając powyżej 10 000 zł.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa