Historyczne dary od Kopernika – FOTO

Redakcja FO  |   Edukacja,Fakty  |   29 maja 2020 07:53

Przedwojenne świadectwa szkolne, obligacje, zawiadomienie szkolne z początku XX wieku to tylko niektóre z darów, jakie trafiły niedawno do kęckiego muzeum.

Tym razem darczyńcą okazał się Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Umowę przekazania cennych pamiątek przeszłości podpisali dyrektor szkoły Ilona Kula oraz dyrektor muzeum Łukasz Gieruszczak.

To nie pierwszy raz, kiedy szkoły decydują się na przekazanie cennych dokumentów do muzeum. W zeszłym roku umowę darowizny podpisano ze Szkołą Podstawową nr 2 w Kętach m.in. ksiąg szkolnych z lat 1905-1938. Wtedy muzealny inwentarz wzbogacił się aż o ponad sto nowych pozycji.

 

 

„Cieszymy się z napływających do muzeum „nowości”. W tym roku otrzymaliśmy już sporo darowizn od osób prywatnych, a teraz do tego grona dołącza PZ nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Dziękuję za inicjatywę szkolnemu historykowi Pani Małgorzacie Dziędziel-Gabryszak oraz Pani dyrektor Ilonie Kuli” – mówi Łukasz Gieruszczak, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Dokumenty, które trafiają do kęckiego muzeum to kolejny element wzbogacania wiedzy na temat historii regionu i jego mieszkańców. Teraz historycy pochylą się nad przekazanym materiałem, po czym dokonają wpisu do poszczególnych inwentarzy.

Następnie materiały zostaną zdigitalizowane, a część z nich muzeum zaprezentuje w internecie czy przy okazji organizacji wystaw czasowych.

Tylko w tym roku do muzeum trafiły m.in. stare fotografie, rachunki z okresu okupacji, obrazki dewocyjne, obligacje, książki, spis odbiorców wytwórni maszyn do wyrobów cementowych Klemensa Jury, numizmaty, obligacje z okresu II RP czy nawet gra karciana „Najnowszy flirt” z 1939 roku.

„Za to wszystko serdecznie dziękujemy” – dodaje Gieruszczak.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa