Głos młodych: Petycja o Młodzieżową Radę Powiatu Oświęcimskiego

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   19 marca 2024 13:32

Patrycja Wanat, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, podjęła inicjatywę utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Oświęcimskiego (MRPO). 

Uczennica „Konara” zainspirowała się spotkaniem w Krakowie „Szkoła Rzecznictwa – prawo do partycypacji”,

Spotkanie zgromadziło liczne grono aktywistów, w tym Rzeczniczkę Praw Dziecka, Monikę Horny-Cieślak, Anię Michalik-Majzner z Biura Rzeczniczki oraz Łukasza Korzeniowskiego ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

 

MRPO miałaby za zadanie aktywizować młodych ludzi w regionie, umożliwiając im wyrażenie opinii i realizację pomysłów na rzecz powiatu, nie ograniczając się jedynie do uczniów szkół podstawowych mieszkających w mieście. 

„Obecnie, młodzież naszego regionu ma ograniczoną możliwość uczestniczenia w procesie decyzyjnym na szczeblu lokalnym, co jest niewątpliwie istotnym mankamentem naszego systemu samorządowego. Chociaż istnieje Młodzieżowa Rada Miasta Oświęcim, która jest cennym forum dla uczniów szkół podstawowych, to niestety pomija ona istotną część społeczności młodzieżowej – uczniów szkół średnich oraz mieszkańców gmin należących do powiatu oświęcimskiego” – informuje Fakty Oświęcim Patrycja Wanat.

Młodzieżowa Rada ma stanowić platformę, na której młodzi ludzie będą mogli wnieść swoje pomysły, obawy i aspiracje, a także aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki lokalnej.

„Utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Oświęcimskiego będzie sprzyjało budowaniu więzi społecznych oraz wzmacnianiu zaangażowania obywatelskiego naszej młodzieży. Dając im możliwość rzeczywistego wpływu na swoje otoczenie, zachęcimy ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i demokratycznym naszego regionu” – dodaje Patrycja Wanat.

Patrycja Wanat prosi o wsparcie w publikacji petycji na stronach internetowych oraz profilach na Facebooku, aby umożliwić szerokie rozpowszechnienie inicjatywy i zebrać jak największe poparcie społeczności. 

Petycja dostępna jest pod linkiem: Petycja o utworzenie Młodzieżowej Rady Powiatu Oświęcimskiego

Zachęcamy wszystkich do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy, która może przyczynić się do lepszego jutra dla młodzieży w powiecie oświęcimskim, dając im realny wpływ na kształtowanie przyszłości swojego otoczenia.

 

 

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .