Francuzi odwiedzili swoich przyjaciół

0 Jakub Konior  |   Edukacja  |   13 czerwca 2018

Nieprzerwanie od 24 lat trwa wymiana międzynarodowa pomiędzy Szkołą Podstawową z Oddziałami Sportowymi nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu a Collegè René Cassin Ballan – Miré we Francji.

Stało się już tradycją, że z czasem kwitnięcia kasztanów, grupa francuska przyjeżdża do Oświęcimia, który jest miastem partnerskim  Ballan- Miré. W celu zachowania tej zasady również i w tym roku goście z Francji przybyli do grodu nad Sołą w maju.

„Uczniowie mieszkali w polskich rodzinach, poznając kulturę i obyczaje Polaków. Podczas gdy młodzi polscy gospodarze chodzili do szkoły, uczniom francuskim zaproponowany był bogaty program turystyczno-krajoznawczy” – relacjonuje Marta Miler, koordynator wymiany ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Oświęcimiu.

„Nasi goście zwiedzili; Kraków, Wieliczkę, Pszczynę, Lipowiec i Wrocław. W Oświęcimiu grupa mogła zobaczyć zamek i synagogę. Młodzież została również przyjęta przez prezydenta miasta, Janusza Chwieruta. Osobnym punktem wymiany była wizyta w Muzeum Auschwitz- Birkenau” – wylicza koordynator, Marta Miler.

„Wieczory i weekend młodzież spędzała z rodzinami polskimi, poznawała codzienne życie w naszym pięknym kraju i szkoliła swoje umiejętności językowe. Przez tyle lat współpracy nagromadziło się już sporo wspaniałych wspomnień i zawiązało wiele przyjaźni. Pomiędzy naszymi szkołami istnieje więź szczególna, szczerej sympatii i wzajemnego zainteresowania. Warto podkreślić, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 25-lecie współpracy” – podsumowuje Marta Miler.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa