Ferie w Muzeum Zamek

Jola Wodniak  |   Edukacja,Kultura i rozrywka  |   17 stycznia 2020 09:59

Na historyczne zajęcia edukacyjno-warsztatowe „Ratusz w przestrzeniach oświęcimskiej historii” zaprasza dzieci i młodzież Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza dzieci w wieku 6 – 13 lat do udziału w warsztatach edukacyjnych Ferie w Muzeum „Zimowe bale, pochody i maskarady – jak bawiono się w karnawale”.

Zajęcia odbywać się będą od 3 do 7 lutego w godzinach 10-12

Karnawał, zapusty, to radosny czas zimowych zabaw i tańców, trwający zwykle od Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową, oznaczającą początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Bawiono się zarówno na dworach szlacheckich, jak i w miastach i wsiach. Organizowano wspaniałe bale, zabawy pod gołym niebem oraz maskarady, czyli barwne pochody przebierańców. Ostatni tydzień karnawału to ostatki, które rozpoczynają się w tłusty czwartek, kiedy to każdy powinien zjeść kilka faworków i pączków.

W czasie zajęć uczestnicy poznają z historię karnawału, polskie zwyczaje zapustne oraz zobaczą jak wygląda karnawał w różnych miejscach świata. Każdego dnia warsztatów przy użyciu różnorodnych materiałów i technik plastycznych uczestnicy będą tworzyć karnawałowe maski i rekwizyty, które będą mogli zaprezentować rodzicom i opiekunom ostatniego dnia zajęć.

Warsztaty składać się będą codziennie z dwóch części: merytorycznej, której towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przybliżająca poruszane zagadnienie oraz warsztatowej opartej na pracy twórczej uczestników.

Koszt warsztatów: 10 zł od uczestnika za dzień.

Zapisy  pod nr tel. 33/842 44 27. Liczba uczestników ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

PROGRAM:

Poniedziałek (3.02) KARNAWAŁ – czas zabawy

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznają się z genezą karnawału, którego korzenie sięgają antycznych świąt greckich i rzymskich. W trakcie warsztatu rozpoczniemy projektowanie własnego stroju i rekwizytów karnawałowych.

Wtorek (4.02) Karnawał w Europie

We wtorek poznamy zwyczaje karnawałowe z różnych krajów europejskich, m.in. Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Zaprojektujemy i wykonamy również piękne weneckie maski karnawałowe.

Środa (5.02) Staropolskie zapusty – karnawał w Polsce

Zapusty – czas wesołych zabaw i hulanek. W środę zobaczymy jak bawiono się na polskich dworach, wsiach i w miastach w okresie karnawału. W trakcie warsztatu wykonamy główne elementy własnego stroju karnawałowego – pelerynę oraz nakrycie głowy.

Czwartek (6.02) Reduty i kuligi – czas balów i swatania

W czwartek uczestnicy zajęć poznają ulubione rozrywki karnawałowe do których należały bale maskowe oraz szlacheckie kuligi. Zaprojektujemy i wykonamy maskę oraz dodatki do stroju na bal kostiumowy.

Piątek (7.02) Ostatki, mięsopust, tłusty czwartek – ostatnie dni karnawału

Ostatniego dnia zajęć zapoznamy się ze zwyczajami jakie towarzyszyły ostatniemu tygodniowi karnawału przed Wielkim Postem. W trakcie warsztatu dokończymy stroje karnawałowe, które uczestnicy będą mogli założyć na zamkowy bal karnawałowy, a wcześniej zaprezentować rodzicom i opiekunom na wspólnym pokazie.


Dla uczestników zajęć oraz innych chętnych, na zakończenie warsztatów odbędzie się Bal Karnawałowy w Zamku.

ZAMKOWY BAL KARNAWAŁOWY – godzina 17.00

Koszt 10 zł od dziecka, zapisy pod nr tel. 33/842 44 27.

Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w balu karnawałowym prowadzonym przez grupę rekonstruktorów historycznych LEO CORDE.

Rycerze zaprezentują walkę, a uczestnicy balu sami będą mieli okazję zaprezentować swój kunszt na wieczną chwałę i wyzwać kogoś na honorowy pojedynek z użyciem bezpiecznych mieczy sportowych. Ponad to odbędzie się prezentacja różnych typów średniowiecznego uzbrojenia – a za znajomość ów zbroi i oręża być może jakieś pasowanie czeka?

Na balu nie może zabraknąć pięknych strojów, dlatego też, odbędzie się mały konkurs modowy oraz będzie możliwość przymierzenia strojów z epoki wieków średnich zarówno przez dzieci jak i ich dorosłych opiekunów – rodzice także zostaną wciągnięci do wspólnego biesiadowania!

W programie czeka na uczestników szereg atrakcyjnych animacji, aby gawiedź rozbawić: przekuwanie balonów szpadą, kręcenie szczura, taniec ze średniowiecznymi gaciami.

A jako, że o tańcu mowa – nauka będzie tańców dawnych i integracyjnych – jak to na bal karnawałowy przystało.

 

 

 

#ferie2020

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa