Czereśniowy sad uczniów Ekonomika – FOTO

Redakcja eFO  |   Edukacja,Fakty  |   23 lutego 2021 07:00

Uczniowie oświęcimskiego Ekonomika wzięli udział w projekcie Tradycyjny Sad. Dowiedzieli się miedzy innymi jak ważne jest prowadzenie sadu w tradycyjny sposób.

Tradycyjny Sad

Polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew, przez założenie mini sadu. Kładzie się nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny, kierując się doborem odpornych odmian drzew, dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowanie takiego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku. 

„Uczestnictwo w tym projekcie to niezwykła szansa dla uczniów  na udział w ciekawym przedsięwzięciu, wychodzącym poza ramy podstawy programowej i pozwalającym na zdobycie ciekawej, dodatkowej wiedzy, a także umiejętności” – informuje Magdalena Owsiak, opiekunka projektu.

W skład zespołu wchodzą uczniowie pierwszej klasy. Są to Emilia Ciosek,  Amelia Patyk, Kinga Kucz, Sylwia Płonka, Oliwia Saternus, Nicola Zielińska i Bartosz Matyasik.

 

Fot. PZ nr 4 w Oświęcimiu

 

Odmiany drzew

Uczniowie stwierdzili, że prowadzenie sadu w tradycyjny sposób, z tradycyjnymi odmianami drzew, jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, ze względu na zastosowanie ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi, a owoce pozyskane z takich drzew są o wiele zdrowsze.

W ramach projektu Kinga i Emilia wybrały się z wizytą do Sławomira Domżała, grojeckiego sadownika. Chciały poznać sposoby hodowli drzew owocowych na naszych terenach. 

Rady

Sławomir Domżał podzielił się wieloma cennymi radami, od których zależy powodzenie jego uprawy, a więc piękne, dorodne, zdrowe i smaczne czereśnie. 

„Wskazówki dotyczyły między innymi  zakładania sadu, planowania obsady drzew i zabiegów pielęgnacyjnych” – mówi Agnieszka Pilarczyk-Wawręty z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu

Dzięki tej wizycie uczennice dowiedziały się także, że odmiany uprawne drzew i krzewów owocowych nie są rozmnażane generatywnie z nasion, ponieważ wtedy dają potomstwo zróżnicowane, o bardzo dużej zmienności cech i w  niewielkim stopniu dziedziczą cechy rośliny matecznej. 

 

Fot. PZ nr 4 w Oświęcimiu

 

Rozmnażanie i szczepienie

„Dlatego też uprawne, szlachetne odmiany drzew owocowych, rozmnaża się wegetatywnie przez szczepienie” – wyjaśnia Magdalena Owsiak.

Podczas spotkania uczennice zobaczyły, jak wygląda sad czereśniowy prowadzony metodą wrzecionową. Gminny sadownik przekazał wiele cennych informacji na temat zakładania i uprawy czereśniowych drzewek owocowych, które uczestnicy projektu na pewno wykorzystają przy planowaniu i zakładaniu własnego sadu na przyszkolnym terenie.

Odporne odmiany

Sławomir zwrócił uwagę, że dzisiaj kładzie się nacisk na prowadzenie sadu, kierując się doborem odpornych odmian drzew, dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowanie takiego sposobu ochrony roślin, który jak najmniej szkodzi środowisku.

„Zajęcia u sadownika bardzo się  podobały, a zdobyta ciekawa i dodatkowa wiedza,  z pewnością na długo pozostanie w pamięci” – dodaje Magdalena Owsiak.

Na zakończenie wizyty uczennice otrzymały od pana Domżała podarunek – zdrowe i smaczne jabłka.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .