Bruno Kawka zwyciężył w Google Code-In

0 Redakcja FO  |   Edukacja,Fakty  |   6 listopada 2019 06:00

Bruno Kawka, uczeń powiatowej Dwójki odniósł wielki sukces zwyciężając w Google Code-In, międzynarodowym konkursie programistycznym dla uczniów.

Przez 50 dni rywalizowało w nim 3124 uczestników z 77 krajów. Zawody polegały na wykonywaniu zadań dla najbardziej znanych organizacji open source, głównie w zakresie wytwarzania oprogramowania. Publikujemy rozmowę Andrzeja Matrasa z młodym programistą.

Kiedy zacząłeś programować?

„Przygodę z programowaniem zacząłem w klasie 2 gimnazjum. Zacząłem od C++, potem był Python, Java”.

Gdybyś chciał polecić jakiś język programowania, komuś, kto chciałby zacząć, to byłby to…

„Zdecydowanie Python”.

Jak dowiedziałeś się o konkursie Google?

„Na fecebooku, na grupie skupiającej programistów. Osoby, które wzięły udział w tym konkursie, chwaliły się nagrodą- wyjazdem do USA. Wówczas postanowiłem wystartować”.

W konkursie można było pracować w ramach bardzo znanych firm m.in. Wikimedia, Fedora, KDE, a ty wybrałeś – Mifos Initiative – gałąź organizacji Digital Impact Alliance (DIAL) Dlaczego?

„Spodobała mi się ze względu na zadania z Androida, w którym się chciałem rozwijać”. Jakie języki okazały się najbardziej przydatne? „Były to Java i Kotlin, ale też Python”.

Odniosłeś wielki sukces, a Twoją nagrodą był wyjazd do Stanów Zjednoczonych, a tam wizyta w siedzibie Google oraz zwiedzanie San Francisco

„Tak. Duże wrażenie zrobiły na mnie siedziba i cały kampus Googla. Niestety nie ma możliwości zajrzeć do tego, co robią jego programiści, ale mogłem wysłuchać łącznie 4 godzin wykładów tamtejszych inżynierów na temat hackingu, systemu Android czy sztucznej inteligencji. W tym samym dniu laureaci, w tym ja, przedstawiali swoje projekty wykonane w ramach konkursu. W kampusie Googla bardzo ciekawa wydała mi się stołówka, w której pracownicy mogą spożywać potrawy z trzech kuchni świata, ale także popularne fast foody”.

Mogłeś też zwiedzić San Francisco, w którym Google ma swoją siedzibę

„Mieliśmy zorganizowaną wycieczkę po całym mieście na segwayach. Zwiedziliśmy Lombard Street (to taka znana z filmowych pościgów samochodowych bardzo stroma i kręta ulica), zatokę Fisherman’sa, słynny most Golden Gate, Oakland Bay Bridge”.

Osiągnąłeś bardzo duży sukces i co dalej, jakie są twoje plany związane z programowaniem?

„Będę rozwijać swoje umiejętności w zakresie systemu Androida. W przyszłości chciałbym zostać inżynierem oprogramowania mobilnego na Androida lub iOS’a”.

Czy dostałeś jakieś ciekawe propozycje dotyczące pracy, stażu, współpracy w zakresie tworzenia oprogramowania?

„Na skrzynkę mailowa dostaję różne propozycje, ale biorąc pod uwagę, że jestem uczniem trzeciej klasy technikum, nie ma możliwości podjęcia współpracy. Zakwalifikowałem się też na staż w Krakowie, gdzie w procesie rekrutacji okazałem się lepszy od bardzo wielu chętnych. Jednak to, że byłem niepełnoletni, przekreśliło tę szansę”.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa