Czterystu artystów „Twórczo dla praw człowieka” – FILM

Paweł Wodniak  |   Dzieje się,Fakty  |   6 września 2018 17:32

Jutro o godzinie 19.30 rozpocznie się Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”. Na konkurs napłynęło 758 prac.

Projekt powstał z inicjatywy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Pawła Warchoła, oświęcimskiego artysty. Ideą było zorganizowanie w mieście nad Sołą forum artystycznej wymiany poglądów na temat najbardziej żywotnych problemów współczesnego świata.

Pomysłodawcy założyli, że „głos z Oświęcimia” jest lepiej słyszalny i skuteczniej przebija się w dzisiejszym szumie informacyjnym do świadomości społecznej, a ponadto wiele palących problemów można rozwiązać dzięki obywatelskiej reakcji na zagrożenia.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 394 artystów z 38 krajów – Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Austrii, Białorusi, Bośni, Bułgarii, Chin, Czech, Dani, Ekwadoru, Filipin, Finlandii, Grecji, Iranu, Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Kuby, Litwy, Makau, Meksyku, Niemiec, Peru, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zimbabwe).

Spośród nadesłanych 758 plakatów do wystawy zakwalifikowano 73. Międzynarodowe jury nagrodziło 12.

Po wręczeniu nagród w MDSM rozpocznie się spektakl „Silence / Cisza w Troi” w wykonaniu artystów Teatr Biuro Podróży, którzy przyglądają się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, współczesnej Troi, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci, niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu.

Na biennale zaprasza Joanna Klęczar z MDSM.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa