polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Powiatowa Rada Rynku Pracy pierwszy raz w nowej kadencji
Pary, które decydują się na ślub kościelny lub konkordatowy muszą odbyć nauki przedmałżeńskie. We wszystkich sytuacjach są wyjątki i niektóre pary są zwolnione z takich nauk. Warto wiedzieć, która para jest z nich zwolniona i o tym dowiecie się z poniższego artykułu.
Nauki przedmałżeńskie to spotkania, z jakimi nie powinno się zwlekać. Najkorzystniej jest zaplanować je, gdy znamy już datę ślubu. Każda parafia posiada inny system ich odbywania, więc warto wcześniej się zorientować, jakie panują zasady. Zwykle trwa to wszystko około 3 miesiące, jednak istnieją skrócone nauki przedślubne. Nie powinno się tego bagatelizować i zostawiać tego na ostatni dzwonek.
Nauki przedmałżeńskie, a ich konieczność
Para młoda, która bierze ślub cywilny, nie musi takich nauk odbywać. Każdy katolicki ślub kościelny by mógł się odbyć, wymaga wcześniejszego odbycia nauk przedmałżeńskich. Taka sytuacja dotyczy ślubu kościelnego i konkordatowego. Wspomniane zwolnienie z tego kursu istnieje dla par, które przedstawią księdzu parafii zaświadczenie o ukończeniu lekcji religii z ostatniej klasy szkoły średniej. Takie zaświadczenie powinno zwolnić parę z uczestnictwa w tych naukach. Takie zwolnienie dotyczy przedstawienia świadectw przez obu przyszłych małżonków. Gdy jedna ze stron nie posiada takiego zaświadczenia to zwolnienie nie jest możliwe.
Zapisy na nauki
Nie każda parafia organizuje nauki przedmałżeńskie. W przypadku małych miejscowości często trzeba czekać na nie po kilka miesięcy. W takim przypadku miejsce odbywania nauk jest w Dekanacie. Miejscowy proboszcz zawsze udzieli informacji gdzie takie nauki się odbywają. Każda para młoda powinna zaznajomić się z terminarzem odbywania się takich kursów w innych parafiach.
Ksiądz często decyduje
W zależności od parafii, nauki mogą trwać 2 miesiące lub krócej. Bywa też, że są dłuższe. Wszystko zależy od osoby, która prowadzi te nauki. Zwykle jest to ksiądz lub katecheta. Istnieją także skrócone nauki przedmałżeńskie, które można zrealizować podczas trzech spotkań lub przez weekend.
Koszty kursu i jego cel
Większość parafii organizuje kursy przedmałżeńskie bezpłatnie. W niektórych przypadkach są to koszty rzędu 100zł lub inne zbliżone. Przyspieszony kurs może być droższy nawet dwukrotnie. Wiele par, które udają się na nauki przedmałżeńskie ma pewne obawy. Często interesującą sprawą są pytania zadawane przez księdza. Istnieją obawy, co do ich zasadności, jednak obawy takie, później okazują się zbyteczne.
Nauki przedmałżeńskie nie mają charakteru testu zaliczeniowego. Taki kurs służy przygotowaniu przyszłych małżonków do wspólnego życia, opartego na wartościach, miłości, uczciwości w połączeniu z religią katolicką. Przez te kursy ksiądz lub katecheta przedstawia młodym ludziom obowiązki, z jakimi przyjdzie im zetknąć się podczas przysięgi przed Bogiem. Takie spotkania powinny być refleksją dla młodych ludzi. Wiele zależy od prowadzącego. Chodzi o to, żeby nie były to nudne godziny dla odbiorców. Najważniejsze w tym wszystkim jest rozważanie określonych zasad życia, głęboka refleksja dotycząca małżeństwa. Istotne są przykłady życia codziennego, z których można wyciągnąć określone wnioski dla siebie. Zakończenie kursu jest równoznaczne z wystawieniem dokumentów o jego odbyciu, które trzeba przedstawić w parafii, gdzie ma mieć miejsce uroczystość ślubu. W przypadku braku sakramentu bierzmowania przez pana młodego lub przyszłą żonę, istnieje opcja przygotowania się do niego podczas nauk.
Tematy nauk przedmałżeńskich
Nauki przedmałżeńskie mają charakter wykładów prowadzonych w systemie grupy dyskusyjnej. Z tematów poruszanych na nich można wyliczyć:
– scenariusz sakramentu małżeństwa, – przeszkody do zawarcia małżeństwa, – jak stworzyć harmonię w związku małżeńskim, – przyczyny rozpadów małżeństwa, – spotkanie z psychologiem: rozwiązywanie konfliktów.
Wykłady bardzo często prowadzą specjaliści z zewnątrz. Wszystko to dotyczy urozmaicenia programu takich kursów. Wtedy takie tematy są bardziej atrakcyjne dla kursantów. Umożliwiają poznanie specyfiki wielu spraw. Istnieje duża ilość parafii, gdzie poza tradycyjnymi naukami przedmałżeńskimi kursanci muszą odbyć wizytę w poradni przedmałżeńskiej. Wtedy między innymi wysłuchują zagadnień dotyczących naturalnych metod poczęcia.
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wesele.com.pl.
Przeczytaj inne artykuły w kategorii Styl życia
Niestety wątpię czy polscy księża i kościoły respektują zwolnienie z nauk poprzez przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu lekcji religii w ostatniej klasie szkoły średniej. Gdyby tak naprawdę respektowali to, to ośrodki prowadzące takie wykłady nie zarobiły by. A że w Polsce chodzi o kasę to praktycznie każdy kto chce ślub kościelny zmuszony jest do odbycia takowych nauk. Polska biurokracja i chęć zysku nie zna granic.
dlatego fajnie, jakby wprowadzili kasy fiskalne do kościołów…
a od nas ksiądz wymagał zarówno zaświadczenia o ukończeniu nauk jak i świadectw ukończenia katechezy w średniej szkole….
Nikt Was nie zmusza do ślubu kościelnego!!
Nie no – księża nie zrezygnują dobrowolnie z kasy za te nauki.
Ciekawe z czego będziesz żył jak coraz mniej par będzie się decydować na ślub kościelny. Nie pomyślałeś, że im większe kłody pod nogi młodym tym mniej kasy księżom.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.