polecamy
Fakty z powiatu: Rządowe wsparcie na modernizację oddziału dziecięcego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wernisaż odbędzie się 15 stycznia 2025 roku o godzinie 17 w MDSM przy ul. Legionów 11 w Oświęcimiu.
Ekspozycja jest hołdem dla twórczości jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, którego dzieła nierozerwalnie związane są z tragicznymi doświadczeniami II wojny światowej. Muzeum Śląskie w Katowicach, które posiada najbogatszy w Polsce zbiór prac Józefa Szajny, prezentuje wybrane kompozycje nawiązujące do jego obozowej przeszłości.
Józef Szajna, urodzony 13 marca 1922 roku w Rzeszowie, był więźniem obozów KL Auschwitz i Buchenwaldu. Przeżycia z tamtego okresu na zawsze odcisnęły piętno na jego życiu i twórczości. Był malarzem, scenografem, reżyserem oraz teoretykiem teatru, a jego dzieła poruszają, prowokują i zmuszają do refleksji.
Szajna wykorzystywał swoją sztukę jako formę samoobrony przed cierpieniem i wspomnieniami z obozów koncentracyjnych. Jego kompozycje, choć pozbawione klasycznego piękna, mają przynosić katharsis, odzwierciedlać emocje artysty i służyć jako przestroga. „Ucieczka w sztukę jest samoobroną przed bezbronnym poddaniem się!” – mawiał.
Ekspozycja „Józef Szajna. W 80. rocznicę wyzwolenia” składa się z instalacji przestrzennych oraz obrazów. Prezentowane dzieła odnoszą się do doświadczeń zagłady, ukazując tragiczne losy człowieka w obliczu opresji i unifikacji. Szajna swoją twórczością manifestował świadomość artysty-człowieka, który upomina się o wolność i godność jednostki.