Chciała skoczyć z okna. Na ratunek pospieszyli policjanci

Paweł Wodniak  |   Fakty,Na sygnale  |   27 sierpnia 2024 12:21
Udostępnij

Będąca w kryzysie psychicznym 46-letnia mieszkanka Chełmka chciała się targnąć na swoje życie. Nie udało się jej to dzięki policjantom.

Wczesnym rankiem operator numeru alarmowego 112 odebrał telefon od chełmkowianki. Kobieta powiedziała, że jej córka jest w kryzysie psychicznym i zamierza popełnić samobójstwo.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu słał na miejsce sierżanta sztabowego Ivo Kopijasza i starszego posterunkowego Kacpra Grocholskiego z chełmeckiego komisariatu.

„Szybko dotarli na drugie piętro budynku. Na końcu korytarza zauważyli kobietę, która siedząc na parapecie okiennym niebezpiecznie wychylała się na zewnątrz, co chwilę tracąc równowagę” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP.

Jednocześnie kobieta wydawała się nieobecna i nie zwracała uwagi na otoczenie. Dzięki temu nie zareagowała, gdy policjanci do niej podeszli. Mundurowi złapali desperatkę za nogi i ściągnęli ją z parapetu. Następnie oddali 46-latkę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Dla sierżanta sztabowego Ivo Kopijasza z Komisariatu Policji w Chełmku, będącego także ratownikiem medycznym, była to kolejna interwencja, podczas której wraz z kolegą z patrolu uratował ludzkie życie.

Jesteś w kryzysie? Policja radzi

Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 800 70 2222. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – TUTAJ.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa pod numerem telefonu 800 12 12 12. To bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów ze wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji Itaka pod nr 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji – TUTAJ.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .