Konto osobiste – jak wybrać najlepsze i wykorzystywać pełnię jego możliwości?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   21 lipca 2023 13:12
Udostępnij

Konto osobiste to prawdopodobnie najpopularniejszy produkt bankowy, którym dysponuje obecnie praktycznie każda osoba. Przydaje się do wykonywania transakcji, pobierania wynagrodzenia i szeregu innych operacji finansowych. Czym kierować się podczas wyboru konta i jak wykorzystać je do planowania budżetu?

Podstawowe funkcje konta osobistego

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) znajdujący się w ofercie praktycznie każdego banku komercyjnego to produkt finansowy, który śmiało można określić jako niezbędny. Służy on do wykonywania podstawowych transakcji takich jak opłacanie bieżących rachunków, pobieranie wynagrodzenia, wypłaty gotówki czy płatności w sklepach (zarówno online, jak i stacjonarnych).

Można więc powiedzieć, że służy on do gromadzenia pieniędzy i dysponowania nimi np. przy pomocy przelewów, szybkich transakcji mobilnych czy płatności bezgotówkowych przypisaną do niego kartą. Konto osobiste raczej nie sprawdzi się natomiast w celach oszczędnościowych (najczęściej nie jest oprocentowane).

Co może ułatwić wybór konta osobistego?

Konta osobiste dostępne w ofertach różnych banków funkcjonują na takich samych zasadach – klient otrzymuje dostęp do swojego rachunku ROR, za którego pośrednictwem może obsługiwać transakcje przychodzące i wychodzące, a przy pomocy karty wybierać środki finansowe i dokonywać płatności.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy poszczególnymi opcjami. Mogą one dotyczyć przede wszystkim taryfy opłat i prowizji oraz funkcjonalności bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Ponadto w niektórych bankach w zamian za założenie konta klient może skorzystać z dodatkowych promocji i bonusów.

Przed podpisaniem umowy rachunku bankowego warto przeanalizować dostępne oferty i porównać je ze sobą. Klienci mogą to zrobić samodzielnie lub korzystając z rankingów kont osobistych, które znajdują się w sieci.

Jednym z nich jest zestawienie przygotowane przez portal Zgarnij Premię, dostępne pod adresem www.zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych. Podczas porównywania ofert bazowano na wysokości opłat za utrzymanie konta oraz warunkach bezpłatnego korzystania z rachunku bankowego.

Co więcej, twórcy rankingu wzięli pod uwagę koszty użytkowania karty płatniczej (oraz związane z tym ulgi), opłaty pobierane z tytułu wypłat z bankomatów oraz wszelkie dodatkowe benefity i premie przysługujące nowym klientom danego banku.

Jednym z najważniejszych aspektów z perspektywy użytkownika konta bez wątpienia jest obowiązująca tabela opłat i prowizji. Warto mieć na uwadze, że niektóre banki w niektórych okolicznościach zwalniają swoich klientów z takich kosztów jak pobieranie środków w zamian za wypłaty z bankomatów czy utrzymanie karty bankowej.

Przykładem jest wykonanie określonej liczby transakcji zbliżeniowych lub dokonanie płatności na minimalną kwotę w danym miesiącu. Większość ofert uwzględnia darmowe wypłaty z bankomatów należących do danej sieci banku, natomiast pobiera opłaty za wybieranie gotówki z urządzeń od obcego operatora.

Konto najlepiej jest więc dostosować do swoich potrzeb i wybierać oferty uwzględniające najniższe opłaty za operacje, z których jego użytkownik korzysta najczęściej.

Konto osobiste a rozsądne zarządzanie budżetem

Rozwój technologiczny oraz postępująca digitalizacja usług bankowych wiążą się z szeregiem udogodnień i nowych możliwości dla klientów poszczególnych placówek. Wszystko za sprawą aplikacji mobilnych, które są dostępne dla właścicieli kont osobistych w większości instytucji.

Bankowość mobilna to nie tylko wygoda wykonywania przelewów z dowolnego miejsca i możliwość sprawdzania stanu konta w każdej chwili, ale też opcja szybkiego zastrzeżenia karty z poziomu smartfona, np. w przypadku zgubienia bądź kradzieży.

Klienci banków mogą także korzystać z szeregu funkcji, które ułatwią im zarządzanie finansami, analizę i planowanie budżetu oraz generowanie oszczędności. Jedną z nich są wykresy obrazujące wydatki właściciela rachunku w danym przedziale czasowym.

W poszczególnych aplikacjach są one automatycznie grupowane na czytelne kategorie (np. rachunki, zakupy spożywcze, kosmetyki, wypłaty gotówki), dzięki czemu klient banku wie, na co dokładnie przeznacza swoje pieniądze.

Inną przydatną funkcją jest opcja ustanowienia budżetu. Polega ona na ustaleniu limitu miesięcznych wydatków, w którym chce zmieścić się właściciel konta.

Warto również wykorzystać funkcjonalności związane bezpośrednio z oszczędzaniem. Przykładem jest automatyczne przelewanie określonej kwoty na rachunek oszczędnościowy każdorazowo przy wykonaniu transakcji (np. płatności kartą). Może to być konkretna kwota lub procent od wartości transakcji.

Zakładanie konta osobistego w kilku krokach

Obecnie, aby założyć konto bankowe, wystarczy mieć dostęp do internetu. Można zrobić to przy pomocy bankowości online lub aplikacji mobilnej, a swoją tożsamość potwierdzić przy użyciu selfie i nagrań dowodu osobistego.

Inną opcją jest założenie rachunku podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku. Wówczas klient otrzymuje niezbędną umowę za pośrednictwem kuriera. Oczywiście w większości przypadków można to zrobić również podczas standardowej wizyty w oddziale banku.

Do założenia konta zazwyczaj potrzebny jest jedynie dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Cały proces jest szybki i intuicyjny.

Czy osoby niepełnoletnie mogą założyć konto osobiste?

W ofercie wielu banków można znaleźć konta osobiste dla osób niepełnoletnich. Najczęściej ich prowadzenie jest darmowe, a właściciel rachunku może dodatkowo liczyć na dodatkowe promocje i benefity.

Nastolatkom powyżej 13. roku życia proponowane są tzw. konta dla młodych, które umożliwiają korzystanie ze wszystkich funkcjonalności rachunku. W przypadku osób poniżej 18. roku życia do podpisania umowy niezbędna jest zgoda rodzica (oraz jego dokument tożsamości).

Warto wiedzieć, że niektóre banki oferują także konta dla dzieci w wieku poniżej 13. roku życia. Zazwyczaj korzystanie z poszczególnych funkcji (takich jak płatności kartą czy wykonywanie przelewów) jest wówczas ograniczone, a rodzic ma dostęp do wszelkich wykonywanych przez dziecko operacji przy użyciu jego aplikacji mobilnej.