Szukasz działki budowlanej pod dom. To musisz wiedzieć przed zakupem posesji

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   13 września 2022 14:09
Udostępnij

Zakup działki to jeden z najważniejszych etapów budowy, równie ważny jak etap gdy wybierane są projekty domów. W jego trakcie należy przemyśleć w jakiej lokalizacji chcemy wybudować dom, jaka powinna być powierzchnia działki oraz jej specyfikacja. Ważnym aspektem jest poznanie stanu prawnego działki, jej przeznaczenia oraz ciążących na niej zobowiązań. Dokładna analiza wszystkich czynników, pozwoli na dokonanie właściwego wyboru i budowę domu w miejscu, które naprawdę będzie spełniać nasze oczekiwania. 

Formalności 

Proces zakupowy należy rozpocząć od sprawdzenia statusu prawnego działki. W Polsce działki mogą być sklasyfikowane jako działki budowlane, leśne lub rolne. Działka budowlana umożliwia nam staranie się o pozwolenie na budowę domu oraz garażu. W przypadku gruntów rolnych proces ten jest znacznie dłuższy. Kolejnym aspektem jest sprawdzenie czy działka nie jest zadłużona.

Stan prawny działki możemy sprawdzić uzyskując wgląd do Ksiąg Wieczystych. Aby go uzyskać musimy znać numer działki, którą jesteśmy zainteresowani. Dostęp do księgi wieczystej możliwy jest za pośrednictwem portali internetowych zajmujących się ich administracją, lub w ramach osobistej wizyty we właściwej siedzibie sądu wieczysto-księgowego.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest kolejnym punktem, który należy przeanalizować przed wybraniem projektu domu (gotowe projekty domów można znaleźć np. na stronach MURATORA https://projekty.muratordom.pl). Zawarte są w nim informacje dotyczące dostępu działki do drogi publicznej oraz mediów. Ponadto jest on źródłem informacji dotyczących ustawienia domu na działce, jego wysokości, stylu, rodzaju dachu itp. W razie braku miejscowego planu zagospodarowania terenu dane te znajdują się w decyzji o warunkach zabudowy, o którą może wnioskować każda osoba jeszcze przed nabyciem nieruchomości. 

Aspekty techniczne

Należy przeanalizować stan działki i ukształtowanie jej terenu. Warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia działki, jej wymiary, występowanie wyrw w podłożu oraz wzniesień, zacienienie i nasłonecznienie terenu oraz jego ewentualną podmokłość. Dom parterowy bez podpiwniczenia, trudno będzie wybudować na działce, która ma duży spad, natomiast teren podmokły może uniemożliwić budowę domu z piwnicą 

Budowę na pewno przyśpieszy fakt, że działka będzie uzbrojona. Należy pamiętać, że jeżeli działka nie ma możliwości podłączenia do mediów, nie zostanie udzielona zgoda na wybudowanie na niej domu.

Kupując działkę ważne jest by ocenić w jakiej odległości znajdują się wszystkie potrzebne na co dzień punkty, takie jak praca, szkoła, przedszkole, przychodnia oraz ulubione sklepy spożywcze czy siłownia. Dodatkowo, dobrze jest się zastanowić w jaki sposób domownicy będą się do nich dostawać, dobrze jest spróbować przebyć wybrane trasy różnymi środkami transportu, spacerem, samochodem oraz z pomocą komunikacji publicznej. 

Wybór lokalizacji działki wiąże się również z tym czy będziemy mieszkać w centrum miasta, pod miastem, czy na wsi. W mieście działki są z reguły małe, drogie i mają bardzo bliskie sąsiedztwo z kolei są one bardzo dobrze skomunikowane. Działki na wsi natomiast wiążą się z utrudnionym dojazdem, ale często są tańsze i większe.

Ważnym aspektem, który może zadecydować o komforcie mieszkania w danym miejscu jest poznanie jego sąsiedztwa, dobrze jest zapoznać się i porozmawiać z ewentualnymi przyszłymi sąsiadami. Dodatkowo warto udać się w okolicę działki o różnych porach i w różnych dniach. Pozwoli to na poczucie zapachów w jej okolicy, dźwięków oraz ocenę nasłonecznienia. Dobrze jest również pojeździć po okolicy, żeby zapoznać się z nią i ocenić, jak się czujemy na danym terenie.