Rozbudowa centrum kardiologii inwazyjnej staje się faktem

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   10 marca 2022 18:59
Udostępnij

Centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii spółki G.V.M Carint po długich bojach politycznych doczeka się rozbudowy.

Tzw. kardiologia inwazyjna funkcjonuje w budynku neurologii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu i zajmuje jedno piętro. Potrzeby są o wiele większe.

Od dłuższego czasu w temacie rozbudowy trwały boje polityczne. Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu w Oświęcimiu upatrywały w propozycji wydzierżawienia przez szpital spółce Carint 730 metrów kwadratowych powierzchni pod rozbudowę centrum początków prywatyzacji powiatowej lecznicy.

Ostatecznie rada głosami rządzącej koalicji przeforsowała zgodę na dzierżawę terenu pod rozbudowę centrum. Ostatecznie przyjęta uchwała pozwolił na podpisanie umowy, którą sygnowali Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu z Sebastianem Kawalcem, prezesem spółki G.V.M Carint.

„Uczestniczymy w epokowym wydarzeniu w historii tego szpitala. Rozbudowa centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii jeszcze bardziej podniesienie poziom świadczonych usług w tym zakresie. Po trzech latach zmagań z różnymi przeciwnościami, najpierw losu, potem politycznymi doprowadziliśmy etap wielkiego projektu do końca. To będzie ośrodek na miarę XXII wieku, bo na miarę obecnego stulecia usługi w Carincie świadczone są już od dawna” – powiedział Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski, podczas uroczystego podpisania umowy.

Edward Piechulek stwierdził, że budynek to nie tylko mury.

„Będziemy mieć na terenie szpitala powiatowego kardiologię na najwyższym poziomie. Sami też oferujemy fachowe wsparcie medyczne. Oczywiście nie robimy tego za darmo. Dzięki temu możemy rozwijać szpitalną infrastrukturę i kupować nowoczesny sprzęt” – stwierdził dyrektor szpitala.

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI), twórca jednej z największych w Polsce sieci placówek kardiologii interwencyjnej – GVM Carint Holding, przyznał że dzień podpisania umowy jest dla niego szczególny.

„Kilkanaście lat temu otwarliśmy w Oświęcimiu centrum, bo nie było tu wtedy leczenia zawałów serca w postaci interwencyjnej, a jedynie leczenie farmakologiczne, z bardzo dużą śmiertelnością. Centrum odegrało swoją rolę poprzez wprowadzenie zabiegów inwazyjnych. Rozbudowa stała się koniecznością z uwagi na dużą liczbę osób leczonych. Brakowało kompleksowej opieki kardiologicznej, czyli zapewnienia rehabilitacji po przebytym zawale serca. Dlatego w jednym z elementów planowanego budynku jest poradnia z rehabilitacją kardiologiczną. Chodzi o to, by każdy po zawale serca przeszedł kompleksową opiekę przez minimum rok” – podkreślił profesor Dudek,

Carint to nie tylko sieć wysokospecjalistycznych usług medycznych w Polsce, lecz także zagranicą, m.in. we Lwowie, gdzie w miejscowym centrum kardiologii i kardiochirurgii wciąż, mimo rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie, nieprzerwanie trwa praca.

W nowym obiekcie znajdzie się m.in. sala hybrydowa do zabiegów planowych, mniej inwazyjnych i skuteczniejszych dla pacjentów. W planie jest też rozbudowa oddziału intensywnej opieki kardiologicznej.

„Szpital ma w umowie uwzględniony szereg zabezpieczeń w stosunku do prywatnego podmiotu. Spodziewamy się szeregu korzyści, choćby z tytułu najmu powierzchni. Spodziewamy się także zwiększenia liczby usług medycznych, które realizujemy na rzecz Carintu” – wyraził nadzieję Edward Piechulek.

Proces przygotowania całego procesu monitorował w ostatnich miesiącach Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski.

„W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o osobie śp. starosty Marcina Niedzieli, który mocno angażował się w cały ten proces. To co najważniejsze, firma Carint realizuje usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że są one dla pacjentów bezpłatne i świadczone na najwyższym możliwym poziomie. Pojawiające się w trakcie procedowania uchwały w przestrzeni publicznej informacje o stopniowej prywatyzacji są po prostu kłamliwe” – stwierdził Kobielusz

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek będzie oddany do użytku w przyszłym roku.

 

Komentarze
  • 11 marca 2022 03:45

    Marek_Markowski

    czyli jak dobrze doczytałem,zarabiał będzie szpital,a ty człowieku jak chcesz byc nowoczesnie leczony płać!!!!to jeden z powodów tak słabo działajacej słuzby zdrowia,dostępnosci do leczenie w nfz.!!kilometrowe kolejki do specjalistów,by w ostatecznosci skorzystac z prywatnej słuzby zdrowia!!!mam nadzieję że prywatna firma dołozy sie do wiazki komunikacyjnej miedzy budynkami!!!!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.