Z jakimi schorzeniami warto udać się do ortopedy?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   2 lutego 2022 14:04
Udostępnij

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy udać się do ortopedy i czy ich dolegliwość będzie wymagała leczenia operacyjnego. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat pracy ortopedy i schorzeń, które leczy taki specjalista? Kiedy powinniśmy zgłosić się do takiego lekarza? Jakie metody leczenia może nam on zaproponować?

Ortopeda – z jakimi objawami należy iść do takiego specjalisty? Czym zajmuje się ten lekarz?

Ortopeda, czyli lekarz od układu kostnego pomaga pacjentom, którzy mają problem z wadami rozwojowymi, nieprawidłowościami i chorobami narządów ruchu. Warto wiedzieć, że ortopeda zajmuje się całym układem szkieletowym poza kośćmi czaszki.

Taki specjalista w zakresie swoich obowiązków ma także leczenie różnego rodzaju zaburzeń, które występują w obrębie stawów, mięśni, więzadeł czy ścięgien. Należy również dodać, że ortopedzi, zazwyczaj posiadają także specjalizację z chirurgii urazowej, czyli traumatologii. Ortopeda leczy swoich pacjentów za pomocą metod zachowawczych, (wtedy, kiedy jest to możliwe), fizjoterapii, leczenia farmakologicznego lub w określonych sytuacjach stosując metody operacyjne.

Do ortopedy z Krakowa bądź innego miasta możemy udać się z całym spektrum schorzeń, do których można zaliczyć między innymi: deformacje kości, przykurcze, ograniczenia ruchomości, zaburzenia chodu, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy rwę kulszową. Dużą grupę pacjentów lekarza o tej specjalizacji stanowią także osoby po przebytych złamaniach czy też osoby, którym przydarzyło się zwichniecie bądź skręcenie.

W dzisiejszych czasach wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług prywatnego ortopedy, ponieważ przy wielu dolegliwościach czas oczekiwania na wizytę ma naprawdę duże znaczenie.

Schorzenia ortopedyczne, które leczy się operacyjnie – co warto wiedzieć na ten temat?

Do schorzeń ortopedycznych, które niekiedy muszą być leczone w sposób operacyjny zaliczamy różnego rodzaju deformacje stopy takie jak np.: paluch koślawy, czyli haluks, palce młoteczkowate, paluch sztywny czy stopę spłaszczoną.

Narządem ruchu, który dosyć łatwo ulega urazom, zwichnięciom i złamaniom, które wymagają operacji jest także ręka z nadgarstkiem. W przypadku kończyny górnej przeprowadza się miedzy innymi takie operacje jak: operację cieśni nadgarstka, operację palców strzelających czy też operację w przypadku zaawansowanego stadium choroby De Quervaina’a. W jakich jeszcze sytuacjach ortopeda decyduje się na zabiegi z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej?

Takim przypadkiem jest między innymi zaawansowane stadium zwyrodnienia biodra, którego nie da się już leczyć za pomocą innych mniej inwazyjnych metod. Wówczas ortopeda przeprowadza endoprotezoplastykę biodra, przy której naturalny staw zastępuje się elementem sztucznym.

Ponadto warto także dodać, że w ortopedii leczenie schorzeń kolana, biodra, barku czy łokcia może odbywać się za pomocą techniki artroskopowej. Artroskopię, czyli tak zwaną „chirurgię przez dziurkę od klucza” stosuje się np. przy: złamaniu chrzęstno – kostnym, uszkodzeniu łąkotek czy też uszkodzeniu więzadeł krzyżowych.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.