Muzeum Auschwitz tymczasowo otwarte dla zwiedzających

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   7 maja 2021 16:04
Udostępnij

Od dzisiaj Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest tymczasowo otwarte dla zwiedzających. Miejsce pamięci można zwiedzać od piątku do niedzieli.

Piotr Cywiński, dyrektor muzeum przypomniał, że jesienią ubiegłego roku i w lutym bieżącego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała.

„Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia. Większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza” – stwierdził dyrektor.

Muzeum zapewnia, że do obsługi odwiedzających i zapewnienia bezpieczeństwa w historycznym miejscu zaangażowało duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może być zmniejszona. Stąd właśnie ograniczenie otwarcia miejsca pamięci do trzech dni.

„Analizując frekwencję widzimy, że zdecydowanie więcej osób przyjeżdżało do muzeum właśnie w weekendy. Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę” – zapewnił Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Władze muzeum ograniczenie dni otwarcia traktują jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe. Kiedy uznają, że frekwencja może się zwiększyć, powrócą do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających.

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online.  Na tej stronie znajduje się także regulamin, cennik i informacje związane z sytuacją epidemiczną.

Zasady zwiedzania są dostosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych. Wstęp do obu części byłego obozu, a więc Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w muzeum dniu wizyty.

„Jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren miejsca pamięci” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Liczba osób łącznie przebywających na terenie muzeum jest zmniejszona. Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie piętnastoosobowych. Odwiedzający muszą też zachować bezpieczny dystans. Nie tylko podczas zwiedzania, ale także przed wejściem do miejsca pamięci.

Muzeum przygotowało specjalną trasę zwiedzania, minimalizującą liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający. Wewnątrz budynków trzeba poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą.

„Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania” – zapewnił Paweł Sawicki w specjalnie przygotowanym komunikacie.

Odbiorniki i oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą jednak korzystać ze swoich słuchawek. Te muszą pasować do portu minijack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej. Można dzięki nim poznać historię, a także zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, w tym podziemia bloku 11.