Wysypka alergiczna – jak ją rozpoznać?

PAP Sponsorowane  |   Styl życia  |   17 stycznia 2021 06:23
Udostępnij

Nasz organizm, w wyniku kontaktu z substancją niepożądaną, naturalnie zaczyna się bronić – mamy wówczas do czynienia z alergią.

Lista potencjalnych alergenów jest bardzo długa, a bez wykonania stosownych badań medycznych nawet przez wiele lat możemy nie zdawać sobie sprawy, że jakiś składnik pożywienia, kosmetyku czy środku czystości może nas uczulać. Zetknięcie z nim może doprowadzić do powstania wysypki alergicznej. Jak prawidłowo ją rozpoznać?

Wysypka alergiczna – jak się objawia?

Warto zaznaczyć, że nie każda reakcja alergiczna przebiega gwałtownie, skutkiem czego jej objawy niekoniecznie pojawią się od razu po kontakcie z alergenem. Czasem pierwsze symptomy są zauważalne nawet po upływie kilkunastu godzin – dlatego też przed użyciem po raz pierwszy jakiegoś produktu, np. farby do włosów, zaleca się wykonanie testu alergicznego.

Polega on na nałożeniu niewielkiej ilości preparatu na skórę w jakimś niewidocznym miejscu. Po 24 godzinach sprawdzamy, czy wystąpiły jakieś niepokojące zmiany. Test dodatkowo warto powtórzyć, ponieważ organizm może niepoprawnie zareagować dopiero przy drugim kontakcie.

Wysypka alergiczna zazwyczaj przyjmuje postać czerwonych, zlewających się ze sobą wyprysków. Zwykle przypominają one grudki lub bąble, które na dodatek mogą piec i swędzieć. Nie powinno się rozdrapywać tych zmian, w przeciwnym wypadku krostki pękają i zaczynają się sączyć.

Dodatkowo naskórek na skutek alergii może ulegać lichenizacji i nadmiernemu łuszczeniu się. Skóra robi się w dotyku szorstka i sucha. Jeśli wysypka alergiczna jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z jakąś substancją, to wypryski są zlokalizowane wyłącznie w miejscu, gdzie się z nią zetknęliśmy. Z kolei alergie pokarmowe są bardziej rozsiane i mogą się objawiać np. w zgięciach kończyn bądź na dłoniach i stopach. U dzieci często zauważalna jest tzw. pokrzywka.

Co może być powodem wysypki alergicznej?

Alergia może mieć charakter kontaktowy, czyli pojawić się na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Uczulić mogą środki piorące, kosmetyki, roślina, sierść zwierzęcia, a nawet środki farmakologiczne. Wysypka alergiczna spowodowana przyjęciem jakiegoś składnika w pożywieniu może natomiast wynikać ze zjedzenia orzechów, mleka, pszenicy czy nawet niektórych owoców.

Alergenem może stać się niemalże wszystko – jest to zależne głównie od indywidualnych procesów zachodzących w organizmie. W razie pojawienia się wysypki należy natychmiast zareagować i podjąć odpowiednie kroki, by złagodzić reakcję.

Jak leczyć wysypkę alergiczną?

Przede wszystkim należy natychmiast wyeliminować obecność substancji powodujących wysypkę alergiczną. W zlokalizowaniu przyczyny z pewnością pomoże nam lekarz. On zaś może doradzić zażywanie leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Dermatolog dokładnie przyjrzy się zmianom i zaproponuje najbardziej odpowiednią formę terapii.

Niejednokrotnie wysypka alergiczna wymaga także bardziej umiejętnej pielęgnacji skóry, która powinna być nastawiona na nawilżanie, natłuszczanie oraz regenerację.

Najnowsze realizacje wideo