Pracowali nad nowatorskim systemem wsparcia rodzin – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   12 grudnia 2019 16:36
Udostępnij

W Galerii Książki w Oświęcimiu przedstawiciele wielu instytucji pracowali nad nowatorskim systemem wsparcia potrzebujących mieszkańców miasta i powiatu.

Projekt nosi nazwę „Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”. Przedstawiła go Józefa Grodecka, współtwórczyni nowoczesnych rozwiązań w zakresie polityki i pomocy społecznej oraz pracy socjalnej.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej – Galerii Książki w Oświęcimiu przedstawiciele 10 instytucji zainicjowali Partnerski Zespół Kooperacyjny.

„Myślę, że główną korzyścią jest inny sposób podejścia do rozwiązywania problemów społecznych, taki który zaangażuje różnych partnerów do rozmowy ze sobą. To nie znaczy, że nie rozmawiamy. Chcemy natomiast spowodować, żeby partnerzy bardzo często się ze sobą kontaktowali i dzięki temu mieli wiedzę o tym, jakie rodzaje wsparcia dla danej rodziny są konieczne. Wymiana informacji a spowodować, że skuteczniej i szybciej uda się rozwiązać problemy społeczne różnych osób, które będą brały udział w przedsięwzięciu” – mówi Marcin Sobaszek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

„Kooperacje 3D” angażują obecnie 10 instytucji, między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Dzienny Dom Pomocy, Środowiskowy Dom Samopomocy, Szkoły Podstawowe nr 1 i 2 w Oświęcimiu, kuratorskie zespoły służby sądowej.

„Zawiązanie tego zespołu pozwoli nam na wspólne z partnerami podjęcie działań na rzecz mieszkańców naszego miasta, którzy spotkały się w swoim życiu z trudnościami i same, własnym staraniem, nie mają możliwości sobie poradzić. Ideą proponowanego przez nas modelu jest współpraca wielosektorowa, łącząca specjalistów z różnych dziedzin na rzecz wsparcia konkretnego środowiska, konkretnej rodziny i jej członków” – tłumaczy Beata Baka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu.

Nową formą pomocy społecznej zespół chce objąć początkowo kilka rodzin. Program pilotażowy ma na celu wypracowanie dobrych praktyk i doświadczeń, a następnie wdrożenie ich do bieżącej pracy z osobami i rodzinami potrzebującymi pomocy z rąk instytucji socjalnych.