Zmarła Zofia Zużałek, siostra cichociemnego mjr. Piotra Szewczyka

Adam Cyra  |   Fakty  |   5 lutego 2019 12:28
Udostępnij

W sobotę 2 lutego zmarła Zofia Zużałek, pochodząca z Babic, siostra cichociemnego mjr. Piotra Szewczyka. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 6 lutego.

Pomagała w czasie drugiej wojny światowej

Zofia Zużałek, z domu Szewczyk w czasie drugiej wojny światowej pomagała ludziom. Dostarczała więźniom Auschwitz jedzenie i lekarstwa. Za swoją postawę Pani Zofia została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbierała w Pałacu Prezydenckim razem z Józefą Handzlik, mieszkanką Oświęcimia.

Zofię Szewczyk w związku z rozbudową KL Auschwitz w 1941 roku wraz z rodzicami i  rodzeństwem przesiedlono do Oświęcimia. Władze niemieckie przydzieliły im jedno z  mieszkań, do opuszczania których wcześniej zmuszono rodzinę Żydów oświęcimskich, wywożonych głównie do gett w Chrzanowie i w Sosnowcu.

Niespełna wówczas dwudziestoletnia młoda dziewczyna została zatrudnione w sklepie obuwniczym „Bata”, który znajdował się w rynku, gdzie pracowała do stycznia 1945 roku. Do Oświęcimia w tym okresie do różnych prac były przyprowadzane komanda więźniów z pobliskiego obozu macierzystego na Zasolu. Nadzorowali ich esesmani, uniemożliwiając mieszkańcom miasta rozmowy i bezpośredni kontakt z nimi, lecz można było udręczonym i schorowanym więźniom nieść potajemną pomoc.

Przed przyjściem komand więźniarskich do pracy odważna oświęcimianka w umówionych miejscach pozostawiała żywność, często była to nawet gotowana strawa, którą przygotowywała znacznie starsza od niej Helena Stupkowa, szczególnie zasłużona w tej pomocy. Zofia Szewczyk wraz z koleżanką Józefą Hatłas dostarczała także więźniom papierosy i lekarstwa, w tym bardzo im potrzebną maść na świerzb, noszącą nazwę „Mitigal”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 6 lutego.

Najnowsze realizacje wideo