Święto Niepodległości w naszych szkołach – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 listopada 2017 14:07
Udostępnij

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują z tej okazji szkolne uroczystości.

Wolność raz zdobyta…

Szkoła Podstawowa nr 5 w Oświęcimiu przypomniała, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Uczniowie z klas Va, VIa i VIIb sięgnęli do historii i pokazali dni niewoli Polski. Począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w czasie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie, aż do chwili odzyskania wolności.

„Akademia przekazała wiele treści, które były przeplatane patriotycznymi pieśniami i recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil – mówi nauczycielka plastyki i techniki Barbara Żydek, która wraz z Janiną Dziedzic, Urszulą Kwadrans, Natalią Gąsior i Tomaszem Korzeniowskim przygotowywała z uczniami akademię z okazji 11 Listopada.

Carpe diem

W Powiatowym Zespole nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu uczniowie i nauczyciele zastanawiali się, jak dzisiaj mówić o patriotyzmie. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były w Ekonomiku dość nietypowe.

Poza chwilami refleksji przy muzyce uczniowie wspólnie wykonali obraz collage pod hasłem „Ojczyzna to my”. Symbole, hasła, obrazy i cytaty pokazały, z czym kiedyś i obecnie kojarzą się pojęcia: patriotyzm, Polska, wolność i suwerenność.

„Klasy wykorzystały, między innymi, słowa Jana Pawła II, znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i poetów. Pojawiły się symbole Polski walczącej, portrety Piłsudskiego, metaforyczne plakaty pokazujące poświęcenie żołnierzy i współczesne rozumienie hasła „carpe diem” – wylicza Alicja Haj, polonistka, która z Moniką Wróbel i klasą II TEG przygotowała szkolne obchody.

Słodki patriotyzm

W Ekonomiku nie mogło zabraknąć rozmaitych pyszności. Dlatego też organizatorzy szkolnego święta ogłosili konkurs na najpiękniejszy „patriotyczny” słodki wypiek. Zwyciężyły, ex aequo, klasy I TG (technik żywienia i usług gastronomicznych) i III TAK (technik architektury krajobrazu).

Gdy było już wiadomo, jakie są wyniki rywalizacji, członkowie szkolnej społeczności przystąpili do degustacji patriotycznych słodkości. Społeczności szkolnej w dniu obchodów towarzyszyły słowa ks. Józefa Tischnera „Być w ojczyźnie, to być sobą u siebie, upominać się o akceptację i własną tożsamość, i spełniać obowiązki, a nie tylko kaprysy”.

Urodziny Ojczyzny

Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach od kilku lat obchodzi Narodowe Święto Niepodległości w konwencji Urodzin Ojczyzny. Społeczność szkolna przygotowuje się do złożenia Polsce życzeń. Wspomina wówczas trudne dni zmagań o Niepodległą.

W tym roku uczniowie i nauczyciele gościli podopiecznych Dziennego Domu „Senior – Wigor” i śpiewali wspólnie z seniorami.

„Potwierdziło się powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. Młodzież podjęła wyzwanie i polskie pieśni rozbrzmiewały nieskrępowanie. To spotkanie niewątpliwie było lekcją historii w muzycznej oprawie. Rocznicę odzyskania niepodległości przeżyliśmy we wspólnocie ludzi, dla których ojczyzna znaczy odpowiedzialność” – dzieli się wrażeniami nauczycielka historii Małgorzata Dziędziel-Gabryszak.