Odszedł Pasterz. Kardynał Macharski bywał w powiecie oświęcimskim

Jan Maciej Tetich  |   Fakty  |   2 sierpnia 2016 13:29
Udostępnij

Dzisiaj o godzinie 9.37 odszedł kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. Gdy kierował archidiecezją, był częstym gościem na ziemi oświęcimskiej.

Kardynał Macharski był częstym gościem w Miejscach Pamięci Auschwitz i Birkenau. Podobnie, jak jego poprzednik kardynał Karol Wojtyła. Na obszarze obecnego powiatu oświęcimskiego erygował i poświęcił dwie parafie pod wezwaniem świętego męczennika Maksymiliana, który oddał życie za współwięźnia w największej niemieckiej machinie śmierci.

13 maja 1982 roku, czyli 10 lat przed powołaniem diecezji bielsko-żywieckiej, erygował parafię w Nowej Wsi, a 1 lipca 1983 roku w Oświęcimiu. Nowowiejską świątynię poświęcił 29  maja 1988 roku, a oświęcimską niecałe pół roku później – 9 października.

Metropolita krakowski przyjmował także zaproszenia na rozmaite uroczystości. W 2005 roku przybył na otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeciszowie.

 

Oświęcim, Macharski, kardynał, metropolita, Auschwitz, Birkenau

Zdjęcie wykonane podczas otwarcia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeciszowie przed 11 laty. Fot. Paweł Wodniak

– Jeśli ktoś nie wiedziałby, jak wygląda Franciszek Macharski, to mógłby się nie domyślić, że ma do czynienia z kardynałem. Zwykła czarna sutanna, beż żadnych czerwonych, kardynalskich dodatków – mówi Paweł Wodniak, redaktor naczelny Faktów Oświęcim, który obsługiwał medialnie otwarcie WTZ jako reporter „Gazety Krakowskiej”.

– Kiedy zdjął piuskę, wyglądał jak „szeregowy” kapłan Od innych księży odróżniał go tylko metalowy krzyż, zawieszony na szyi – dodaje dziennikarz. I wspomina, że metropolita krakowski rozmawiał z wszystkimi, pytał kim są i żartował.

– Kiedy padły słowa, że drzwi Warsztatów pozostaną otwarte dla wszystkich potrzebujących, powiedział do mnie, jako stojącego najbliżej: „Trzeba im powiedzieć, żeby jednak zamykali te drzwi, bo złodzieje się dowiedzą, przyjdą i okradną”. To akurat zapamiętałem, bo sam lubię żartować czepiając się słówek – kończy redaktor FO.

Komentarze
  • 2 sierpnia 2016 14:06

    Emerytka

    Pochowają go na Wawelu, którego rangę obniżyli goście spoczywający u stóp Piłsudskiego.
    Ale wciąż tam jest miejsce najbardziej godne dla doczesnych szczątków wielkich ludzi!


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.