72 lata temu Richard Baer objął komendanturę obozu Auschwitz

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   11 maja 2016 19:21
Udostępnij

SS-Sturmbannführer Richard Baer został trzecim i ostatnim komendantem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Objął swoją funkcję dokładnie 72 lata temu – 11 maja 1944 roku.

Najbardziej znanym zbrodniarzem zawiadującym tą hitlerowską machiną śmierci był SS-Obersturmbannführer Rudlof Höss, który pełnił swoją funkcje od maja 1940 do listopada 1943 roku. Kolejnym szefem katów z Auschwitz został SS-Oberturmbannführer Arthur Liebehenschel. Rok przed zakończeniem wojny i osiem miesięcy przed oswobodzeniem obozu koncentracyjnego naczelnym zbrodniarzem mianowano Richard Baera.

Baer urodził się w 1911 roku we Floss w Bawarii. Z zawodu był piekarzemcukiernikiem. Jako bezrobotny w 1931 roku wstąpił do NSDAP, a rok później do SS . Przed 1939 rokiem pełnił służbę w różnych obozach, w tym w Dachau, a po wybuchu wojny walczył na froncie.

W wyniku odniesionych ran uznano go za niezdolnego do służby liniowej i przeniesiono w 1942 roku do obozu Neuengamme, gdzie został adiutantem komendanta. Wkrótce potem mianowano go adiutantem Oswalda Pohla, szefa Głównego Urzędu Gospodarki i Administracji SS (WVHA) w Oranienburgu.

– Od maja 1944 roku był ostatnim komendantem Auschwitz I, a od lipca 1944 roku także dowódcą garnizonu SS . W tym czasie nadzorował wraz z Hössem akcję zagłady ponad 400 tysięcy Żydów z Węgier, ostatnie deportacje z getta Litzmannstadt, likwidowanych obozów pracy przymusowej, między innymi w Szebniach, Pionkach i Bliżynie, oraz obozów w Lublinie i Płaszowie – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Gdy zreorganizowano strukturę administracyjną obozów, podlegał mu nie tylko Auschwitz, ale także, bezpośrednio, Birkenau. W styczniu 1945 roku SS-Sturmbannführer Baer nadzorował przebieg ewakuacji i likwidacji Auschwitz. Później był komendantem obozu MittelbauDora.

Po wojnie mieszkał koło Hamburga pod przybranym nazwiskiem. Niemiecki wymiar sprawiedliwości aresztował go 15 lat po wojnie. Baer miał stanąć jako główny oskarżony przed trybunałem we Frankfurcie nad Menem. Zmarł w więzieniu w 1963 roku, nie doczekawszy procesu.