W trakcie świąt nabieram sił na kolejne miesiące pracy

0 Jakub Konior  |   Fakty mocno sportowe  |   20 grudnia 2016

O przygotowaniach i tradycjach świąt Bożego Narodzenia, wyrzeczeniach wynikających z bycia sportowcem, symbolice świąt, a także o tym jaki wpływ na podejmowanie dalszych wyzwań sportowych ma świąteczna wieczerza wigilijna spędzona w gronie najbliższych osób.


Z Wiktorią Dach, reprezentantką Oświęcimskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Pływaniu rozmawia Jakub Konior.

W jaki sposób łączysz swoją obecność w domu rodzinnym podczas świąt Bożego Narodzenia z treningami na basenie?

– Gdy nastaje okres świąteczny wracam do domu i zawieszam swoje ciężkie treningi szkoleniowe na basenie. Jednak aby spalić nadmiar przybyłych w trakcie świąt kalorii, pływam rekreacyjnie z moją mamą.

Utrzymanie odpowiedniej masy ciała to kluczowy problem dla pływaków. Jakich przyjemności znajdujących się na świątecznym stole musisz sobie odmówić?

– Szczerze mówiąc w ten wyjątkowy wigilijny wieczór nie przywiązuje do diety, aż tak dużego znaczenia niż w przeciągu pozostałych dni w roku. Staram się ograniczać tłuste potrawy i słodycze zawierające dużo węglowodanów.

Masz na tyle silnej woli, aby tego dokonać?

– Tak, ponieważ wiem, że ”zakłócenie” mojego systemu odżywiania może spowodować załamanie formy, nad którą tak ciężko pracuje.

Bez czego nie wyobrażasz sobie tych wyjątkowych świąt?

– Niewątpliwie bez mojej rodziny, ukochanych psiaków, pięknej choinki, wspólnego dekorowania pierniczków, a także serdecznej i rodzinnej atmosfery.

Jaka jest twoja ulubiona potrawa wigilijna?

– Jest nią czerwony barszcz z uszkami mojego taty. Chciałabym podkreślić, że nie jest on robiony na tradycyjnym zakwasie. Tata wykonuje go z prawdziwych polskich buraków pochodzących z gospodarstwa mojej babci. Na drugim miejscu jest ”niezwykły” tradycyjny piernik mojej mamy. Ponieważ co roku pieczemy go wszyscy razem ma on w sobie ”to coś”.

Czy w tym wyjątkowym okresie możesz pozwolić sobie na odrobinę tradycyjnego świątecznego wypieku?

– Tak, ponieważ piernik to moje ulubione ciasto wigilijne. Uważam, że trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach i wiedzieć, na co można sobie pozwolić.

W jaki sposób pomagasz w przygotowaniach do Świąt Bożonarodzeniowych?

– Ze względu na to, że na co dzień mieszkam w internacie, mój udział w przygotowaniach świątecznych nie jest zbyt dużo. Gdy zdarzy się tak, że jest jeszcze coś w czym mogę pomóc, to natychmiast biorę się do pracy.

Czy masz jakiś szczególny zwyczaj świąteczny?

– Jest nim wizyta u najstarszych członków rodziny czyli moich pradziadków. Co roku udaje się do nich z moimi rodzicami. Przywozimy ze sobą tradycyjny piernik mamy, a także wspomniany już wcześniej wyjątkowy barszcz taty, który przy wspólnym rodzinnym stole smakuje mi jeszcze bardziej.

Pochodzisz z Krakowa,  jakie ”sztandarowe” symbole świąteczne kojarzą Ci się ze stolicą Małopolski?

– Są to niewątpliwie jedyne i niepowtarzalne Krakowskie Szopki. Nigdzie indziej nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa jak właśnie u nas w Krakowie. Wyjątkowym symbolem świąt jest także żywa szopka u Franciszkanów. Gdy patrzę na wyjątkowy wystrój wewnątrz szopki oraz żywe zwierzątka, które się w niej znajdują od razu czuję tą wyjątkową świąteczną atmosferę.

Czy wspólna wieczerza wigilijna spędzona z Twoimi najbliższymi jest w stanie zrekompensować trud codziennych treningów?

– Tak, ze względu na to, że jestem sportowcem spędzam w domu tylko weekendy. Spotkania z osobami szczególnie bliskimi mojemu sercu, zawsze pozytywnie nastawiają mnie na kolejne miesiące ciężkiej pracy. Od stycznia zaczynam przygotowania do Mistrzostw Polski 14-latków, a więc dzięki tym kilku dniom ”oddechu” z moimi najbliższymi będę mogła spokojnie stawiać czoła nowym wyzwaniom sportowym, które czekają mnie w tym nadchodzącym 2017 roku.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa