Święto Niepodległości w naszych szkołach – FOTO

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują z tej okazji szkolne uroczystości.

Wolność raz zdobyta…

Szkoła Podstawowa nr 5 w Oświęcimiu przypomniała, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Uczniowie z klas Va, VIa i VIIb sięgnęli do historii i pokazali dni niewoli Polski. Począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w czasie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie, aż do chwili odzyskania wolności.

„Akademia przekazała wiele treści, które były przeplatane patriotycznymi pieśniami i recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil – mówi nauczycielka plastyki i techniki Barbara Żydek, która wraz z Janiną Dziedzic, Urszulą Kwadrans, Natalią Gąsior i Tomaszem Korzeniowskim przygotowywała z uczniami akademię z okazji 11 Listopada.

Carpe diem

W Powiatowym Zespole nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu uczniowie i nauczyciele zastanawiali się, jak dzisiaj mówić o patriotyzmie. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były w Ekonomiku dość nietypowe.

Poza chwilami refleksji przy muzyce uczniowie wspólnie wykonali obraz collage pod hasłem „Ojczyzna to my”. Symbole, hasła, obrazy i cytaty pokazały, z czym kiedyś i obecnie kojarzą się pojęcia: patriotyzm, Polska, wolność i suwerenność.

„Klasy wykorzystały, między innymi, słowa Jana Pawła II, znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego i poetów. Pojawiły się symbole Polski walczącej, portrety Piłsudskiego, metaforyczne plakaty pokazujące poświęcenie żołnierzy i współczesne rozumienie hasła „carpe diem” – wylicza Alicja Haj, polonistka, która z Moniką Wróbel i klasą II TEG przygotowała szkolne obchody.

Słodki patriotyzm

W Ekonomiku nie mogło zabraknąć rozmaitych pyszności. Dlatego też organizatorzy szkolnego święta ogłosili konkurs na najpiękniejszy „patriotyczny” słodki wypiek. Zwyciężyły, ex aequo, klasy I TG (technik żywienia i usług gastronomicznych) i III TAK (technik architektury krajobrazu).

Gdy było już wiadomo, jakie są wyniki rywalizacji, członkowie szkolnej społeczności przystąpili do degustacji patriotycznych słodkości. Społeczności szkolnej w dniu obchodów towarzyszyły słowa ks. Józefa Tischnera „Być w ojczyźnie, to być sobą u siebie, upominać się o akceptację i własną tożsamość, i spełniać obowiązki, a nie tylko kaprysy”.

Urodziny Ojczyzny

Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach od kilku lat obchodzi Narodowe Święto Niepodległości w konwencji Urodzin Ojczyzny. Społeczność szkolna przygotowuje się do złożenia Polsce życzeń. Wspomina wówczas trudne dni zmagań o Niepodległą.

W tym roku uczniowie i nauczyciele gościli podopiecznych Dziennego Domu „Senior – Wigor” i śpiewali wspólnie z seniorami.

„Potwierdziło się powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. Młodzież podjęła wyzwanie i polskie pieśni rozbrzmiewały nieskrępowanie. To spotkanie niewątpliwie było lekcją historii w muzycznej oprawie. Rocznicę odzyskania niepodległości przeżyliśmy we wspólnocie ludzi, dla których ojczyzna znaczy odpowiedzialność” – dzieli się wrażeniami nauczycielka historii Małgorzata Dziędziel-Gabryszak.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . .
. . .
.
Archiwa