Prokuratura: To kierowca seicento powinien upewnić się, czy nie jest wyprzedzany – FILM

3 x-news  |   Fakty  |   8 marca 2018

Według opinii instytutu ekspertyz sądowych, kierowca seicento ponosi winę za wypadek z 10 lutego 2017 roku, w którym uczestniczyła limuzyna przewożąca premier Beatę Szydło.

Żadne dochodzenie w tej sprawie nie jest jednak prowadzone, ponieważ 28 lutego śledztwo zakończyła krakowska prokuratura, a we wtorek, 4 marca odrębne dochodzenie umorzyła policja.

Przed zakończeniem śledztwa, trójka krakowskich prokuratorów miała złożyć wnioski o wyłączenie ich z postępowania. Prokuratorzy mieli nie zgodzić się z przełożonym, który naciskał, by całą winą za wypadek obciążyć kierującego seicento. Chcieli zbadać wiarygodność funkcjonariuszy BOR, którzy zgodnie zeznali, że samochody jadące w rządowej kolumnie miały włączone sygnały dźwiękowe.

Zdaniem rzecznika Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusza Hnatki nie jest to jednak istotne. Rzecznik przytoczył ekspertyzę sądową z której wynika, że bez względu na to, czy pojazd uprzywilejowany używa sygnału dźwiękowego czy tylko świetlnego, to kierowca przed manewrem ma upewnić się, czy nie jest wyprzedzany.

28 lutego, gdy prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa w sprawie wypadku, przekazała też informację, że odrębne dochodzenie prowadzi policja. Miało ono dotyczyć podejrzenia przekroczenia dozwolonej prędkości i przekroczenia linii ciągłej jezdni przez funkcjonariuszy BOR. We wtorek 6 marca policja podała, że umorzyła sprawę ponieważ się przedawniła.

 

Komentarze
 • 9 marca 2018 13:27

  henryk

  Przy skręcie w lewo kierujący ma obowiązek zjechać do lewej krawędzi jezdni. (w tym wypadku podwójnej ciągłej)
  1. „Nie wolno wyprzedzać pojazdu, jeśli ten sygnalizuje: zamiar m.in. zmiany zajmowanego pasa ruchu lub wykonuje skręt.
  WYJĄTEK: jeżeli pojazd sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo – wówczas można ten pojazd wyprzedzać z prawej strony, o ile pozwala na to szerokość jezdni.
  2. Nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniach. Zakaz dotyczy tylko wyprzedzania pojazdów silnikowych jadących po jezdni, a nie np. po poboczu.
  WYJĄTEK: wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest dozwolone pod warunkiem, że ruch na nim jest kierowany (sygnalizacją świetlną lub przez policjanta) lub jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo).”
  Czy przy wjeździe w Orzeszkowej jest rondo?

 • 9 marca 2018 18:17

  henryk

  Tak na marginesie.Wypadek miał miejsce 10 lutego a nie 10 grudnia 2017

 • 10 marca 2018 07:39

  henryk

  No i nie ma to jak rzetelna data w x-news.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa