Policjanci z drogówki przy przejazdach kolejowych

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   5 marca 2018

Dzisiaj policjanci z oświęcimskiej drogówki pełnili służbę głównie przy przejazdach kolejowych. Obserwowali, jak uczestnicy ruchu je pokonują.

Co pewien czas ogólnopolskie media przynoszą informacje o wypadkach drogowych na przejazdach kolejowych lub bardzo niebezpiecznych sytuacjach, zarejestrowanych przez monitoring.

Dlatego też policjanci podjęli działania, które uświadamiają zagrożenia związane z nieprawidłowymi zachowaniami kierowców i pieszych przy przejeżdżaniu lub przechodzeniu przez torowiska. Ponadto przypominali przepisy związane z tą tematyką.

Funkcjonariusze szczególną kontrolą objęli niestrzeżone przejazdy kolejowe. Uczulali uczestników ruchu drogowego, by bezwzględnie stosowali się do znaków, ustawionych przed i na przejeździe. To może bowiem uratować życie.

Poniżej prezentujemy kilka przekazanych przez policję nakazów i zakazów, wynikających z przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany:
– zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
– przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
– prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
– w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
– objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
– wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
– omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa