Dom do remontu – jakie koszty musisz ponieść?

0 Materiał partnerski  |   Fakty  |   10 czerwca 2018

Otrzymanie starego domu w spadku lub remontowanie rodzinnej posiadłości wymaga nakładu kosztów wynoszących od 30-70 procent jej wartości. Dlatego, jeśli młode małżeństwo marzy o domku sprzed lat, powinno się nad tym dobrze zastanowić. Wymiana dachu, instalacji grzewczej czy okien, to tylko niektóre z elementów, jakie należy zmienić podczas przebudowy.

Stary dom niekoniecznie tańszy

Jeśli mimo tej świadomości, posiadłość zmieni właścicieli, pierwszym krokiem do zmiany jej w piękne lokum jest sprawdzenie ścian. Powinny być gładkie, pozbawione pęknięć oraz pleśni. Należy sprawdzić, czy nie została naruszona ściana nośna budynku i ustalić jej położenie.

W tym celu nowi mieszkańcy wzywają specjalistę, który bada stan dachu i całego budynku. Przeważnie jest to architekt lub konstruktor, a koszt takiej usługi wynosi 1000 zł. W wystawionym dokumencie mogą zostać wskazane następujące elementy do poprawy:

– wymiana dachu – usunięcie starego poszycia wyniesie od 6-8 zł/m2, a nowej konstrukcji od 14-45 zł/m2. Wraz z robocizną i materiałami budowlanymi, ceny wahają się od 50-120 zł/m2.  Jeśli poddasze jest adaptowane, do kosztów należy doliczyć okna dachowe (ok. 700 zł za sztukę) i wełnę termoizolującą, za którą należy zapłacić 13 zł/m2. Cena nowego dachu waha się od 30000-50000 tysięcy złotych;

– wymiana instalacji elektrycznej: stare kable w ścianach wykonane są przeważnie z utleniającego się aluminium, które niesie ze sobą ryzyko pożaru. Koszt takiej operacji zaczyna się od 2000 złotych, w zależności od rozmiaru domu i ilości pomieszczeń do oświetlenia.

Inne prace, jakie należy wykonać, to skucie starych podłóg, wymiana hydrauliki i wykonanie wylewki: około 25 zł/m2. Poszukując gotówki na remont, mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia rodziny, pracodawców lub zajrzeć na stronę internetową miloan.pl. Kiedy kończą już prace budowlane, czas na remont wnętrza.

Kuchnia w pięknym stylu

Przebudowa kuchni w starym domu będzie przebiegać podobnie jak w zamieszkałym lokum. Fachowcy usuną starą podłogę w cenie 25-30 zł/m2, a następnie położą nową posadzkę za 50-100 zł/m2. Koszty zależą głównie od wybranego wzoru.

Za materiał budowlany w postaci płytek, właściciele zapłacą około 21 zł/m2. Łącznie cena wyremontowania posadzki o powierzchni 20m2 wynosi 1920-3020 złotych.

Ściany w kuchni wymagają kolejno:

– zdarcia starej farby: 5-6 zł/m2,

– tynkowania po zmianie instalacji: 14-30 zł/m2,

– gruntowania: 3-5 zł/m2,

– malowania: 12-13 zł/m2,

– położenia płytek nad zlewem: 38 zł/m2.

Podane koszty to ceny robocizny. Należy do nich doliczyć materiały budowlane w postaci farby: 40-80 zł/l, fugi 8zł/kg i płytki 25-80 zł/m2. Razem cena za zmianę koloru ścian w kuchni o powierzchni 20 m2  wyniesie około 3500 złotych.

Do remontu  należy doliczyć koszt mebli kuchennych w wysokości od 6000 tysięcy złotych wzwyż. Wszystko zależy od tego, czy właściciele zamówią gotowy zestaw, czy też sami zaaranżują wnętrze. Wtedy do przebudowy w starym domu pozostanie łazienka i pokoje.

Wyspać się i wykąpać w pięknych miejscach

Budując dom, przyszli mieszkańcy uwzględniają ilość pomieszczeń. Podczas remontu nie jest to możliwe. Konieczne może być wyburzenie ścianek działowych czy utworzenie dwóch łazienek w domu. Koszt metra kwadratowego jednego pomieszczenia wynosi około 177 złotych i składa się na niego: robocizna, zmiana płytek, nowa posadzka i jej gruntowanie.

Doliczyć należy też cenę za malowanie sufitu oraz wannę, ubikację czy umywalkę za 900 zł i ich instalacje za 700 zł. Łącznie zbudowanie nowej łazienki czy wyremontowanie starej w domu kosztuje około 6000 zł.

Po kąpieli warto odpocząć w nowym, pięknym pokoju. Cena podstawowych materiałów budowlanych i prac, takich jak malowanie czy zmiana paneli, wynosi od 3000 zł za pomieszczenie. Natomiast za meble należy zapłacić 2000-5000 złotych.

Czy warto remontować stary dom? A może lepiej wybudować nowy? Opłacalny wydaje się zakup budowli o małej powierzchni, które łatwo zmienić w przytulne lokum. Zakup większych posiadłości lepiej skonsultować z rzeczoznawcą i bardzo dobrze go przemyśleć.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa