Bohaterowie w niebieskich mundurach uratowali ludzkie życie

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   3 kwietnia 2018 15:31

62-letni mieszkaniec Grojca żyje dzięki policjantom. To właśnie bohaterowie w niebieskich mundurach uratowali mu życie.

57-letnia grojczanka zadzwoniła po policję, bo jej 62-letni partner miał wszcząć awanturę. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu wysłał na interwencję sierżanta sztabowego Mirosława Szostka i starszego sierżanta Michała Korczyka, policjantów z ogniwa patrolowo-interwencyjnego.

Gdy funkcjonariusze dotarli pod wskazany adres, zobaczyli dwie roztrzęsione kobiety i leżącego na ziemi mężczyznę, który nie dawał oznak życia. Mundurowi natychmiast przystąpili do resuscytacji i wezwali pogotowie ratunkowe. Reanimowali 62-latka aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Lekarz stwierdził, że serce pacjenta się zatrzymało.

Chwilę później okazało się, że masaż serca był skuteczny, bo organ podjął pracę. Mężczyzna odzyskał funkcje życiowe i wraz z ratownikami pojechał do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Policjanci natomiast zaczęli ustalać przebieg zdarzenia, do którego wysłał ich oficer dyżurny. Od 57-latki dowiedzieli się, że w trakcie kłótni jej partner wyszedł z domu. Sąsiadka dostrzegła, że mężczyzna próbuje targnąć się na swoje życie. Wszczęła alarm i po chwili wraz z partnerką 62-latka zdjęła sznur z jego szyi.

„Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie. Aby zapobiec eskalacji konfliktu pomiędzy członkami rodziny, należy zacząć działać, jak tylko taki problem wystąpi” – tłumaczy starszy aspirant Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

„Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej, czy poradnie psychologiczne. Ich przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń” – dodaje policjantka.