13. Dni Gminy Oświęcim – FOTO

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   12 czerwca 2018

Za nami kolejne, trzynaste Dni Gminy Oświęcim. Deszcze i burze szalejące w okolicy ominęły Zaborze. Trzynaste Dni Gminy Oświęcim były naprawdę szczęśliwe.

Fotorelacje z Dni Gminy Oświęcim umieściliśmy już  w naszym serwisie:
Dni Gminy Oświęcim, dzień 1 – FOTO
Dni Gminy Oświęcim, dzień 2 – FOTO
Sobota

Pierwszy dzień gminnego święta rozpoczął koncert laureatów XXII Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Nutka 2018”. Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk wójta Alberta Bartosza i pani dyrektor Jadwigi Szczerbowskiej z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (Pełne wyniki „Nutki 2018”). Natomiast dziewczęta z eMotion Dance Academy zaprezentowały pełen werwy i energii pokaz gracji i wdzięku w takt latynoskich melodii.

Na Dniach Gminy gościli samorządowcy z zaprzyjaźnionego Osloss w Dolnej Saksonii. Mieszkańcom naszej gminy przedstawił ich wójt Albert Bartosz. Relacja z wizyty niemieckiej delegacji jest opublikowana na stronie gminy: „Gościmy przyjaciół z Osloss”.

Na tereny LKS Zaborzanka spadło ledwie kilka kropel deszczu, więc Wielka Orkiestra Młodego Muzyka licząca już ponad sześćdziesięcioro artystów bez obaw rozlokowała się na scenie. Zespół pod batutą Przemysława Drabczyka obok klasycznych utworów zagrał znane tematy muzyki estradowej i filmowej. Swój występ Orkiestra zakończyła wiązanką przebojów italo disco.

Tanecznie

Taneczne rytmy rządziły przez cały wieczór. Disco Night Fever to grupa, która ma w repertuarze największe dyskotekowe hity lat 70. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. piosenki The Jacksons, Kool & The Gang, Kayi i nieśmiertelne „I Will Survive” Glorii Gaynor. Już po zmroku widownię rozgrzał zespół Jagoda & Brylant – publiczność ochoczo podjęła refren „Mówi, że cię kocha”.

Gwoździem sobotniego programu był show w wykonaniu Longa i Juniora. Jak na gwiazdy przystało, śpiewali i zabawiali publiczność dobre trzy kwadranse. Przewodnim hasłem wieczoru stało się „Róbcie hałas!”. Zażywnym wokalistom rodem ze Śląska towarzyszyli dwaj tancerze-ekwilibryści. Usłyszeliśmy wszystkie największe przeboje, zaczynając od „Tańcz, tańcz, tańcz”, na „Kolorowej sukience” kończąc. Około 23.00 podest przed sceną zamienił się w parkiet taneczny.

Zdjęcia z soboty opublikowaliśmy we wpisie „Dni Gminy Oświęcim, dzień 1 – FOTO”

Niedziela

O godzinie 15 Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim dokonał oficjalnego otwarcia drugiego dnia gminnego święta, a następnie przekazał głos pani sołtys Marii Brombosz z Poręby Wielkiej. W tej właśnie wsi był przechowywany Klucz do Bram Gminy. Występy i prezentacje porębskich przedszkolaków, uczniów (również dziewcząt z zespołu „Trojak”) i dorosłych mieszkańców podsumowujące miniony rok były pierwszą atrakcją niedzielnego popołudnia.

Zanim sołtys Maria Brombosz otrzymała tysiąc-złotowy bon dla sołectwa, zespół „Porębianie” musiał jeszcze odśpiewać „Czardasza”, którego zabrakło w oficjalnym programie. Następnie wójt Albert Bartosz przekazał symboliczny Klucz pani sołtys Broszkowic, Annie Sporysz, która dziękując za zaufanie, zadeklarowała, że jej miejscowość godnie przechowa ten atrybut przez kolejny rok.

Zasłużeni dla Gminy Oświęcim

Tradycją Dni Gminy stała się ceremonia uhonorowania osób i organizacji „Zasłużonych dla Gminy Oświęcim”. Tegoroczne święto było okazją do podziękowań i gratulacji dla piętnastu osób oraz dziesięciu organizacji. Ich dokonania przybliżyła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Barbara Gasidło, a statuetki wręczyli wójt Albert Bartosz i przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski. Sylwetki Zasłużonych zaprezentujemy w osobnym artykule.

Rozrywkowy wieczór rozpoczął Kabaret „Jurki”. Estradowcy z Zielonej Góry przedstawili nietypowe spojrzenie na różne polskie święta. Niektóre są w kalendarzu od zawsze, a inne, jak majówka, wciąż wydają się nowe. W krzywym zwierciadle „Jurków” wszystkie skupiają jak w soczewce ludzkie przywary i zarazem są wyrazem pogoni za marzeniami i tęsknoty za ideałem.

Gwiazdy zrobiły furrorę

Pierwszą gwiazdą niedzielnego koncertu była Krzywa Alternatywa. Grupa wzmacnia wybuchowe rytmy ska dynamicznymi dęciakami. Zespół jest muzyczną wizytówką Oświęcimia, ale jego założyciel i lider przypomniał, że grają na Dniach Gminy już trzeci raz, więc czują się tu jak u siebie.

Brathanki to folkowy klimat, pełna wdzięku wokalistka i instrumenty w rękach wirtuozów. W niedzielny wieczór przekonaliśmy się, że Brathanki to także rockowy pazur godny najlepszych klasyków gatunku.

Dynamiczne i porywające „W kinie w Lublinie” sąsiadowało z nastrojowym „Za wielkim morzem ty” i wesołą melodią „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś mnie pokochał” z repertuaru Skaldów w świeżej, autorskiej aranżacji. Rzewne skrzypce, przewrotny akordeon i finezyjny flet bywały drapieżne i ostre, budując z rockową sekcją niespodziewanie mocne brzmienie w przebojach „Gdzie ten, które powie mi” i „Siebie dam po ślubie”. Piosenka „Serce z marcepana” została specjalnie zadedykowana Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy. A na koniec usłyszeliśmy, oczywiście – „Czerwone korale”.

Na finał Dni Gminy w niebo nad Zaborzem wystrzeliła feeria kolorowych fajerwerków.

Zdjęcia z niedzieli opublikowaliśmy we wpisie „Dni Gminy Oświęcim, dzień 2 – FOTO”

Dni Gminy Oświęcim 2018

Organizatorzy: Gmina Oświęcim oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim
Sponsorzy: Fabryka Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu
Patron medialny: Fakty Oświęcim

Poniżej wybrane zdjęcia z Dni Gminy 2018. Resztę, prawie 250 fotografii można zobaczyć na naszym imprezowym profilu na Facebooku – Dzieje Się FO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa